Aktualizacja: 09.06.2017 07:50 Publikacja: 09.06.2017 07:50
Foto: www.sxc.hu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało właśnie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Nowe przepisy stanowią realizację projektu nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych, która przeszło dwa tygodnie temu została wysłana przez rząd do Sejmu. Co ważne, w uzasadnieniu do tego projektu znalazło się potwierdzenie, że pracownicy firm, których władze nie wszczęły postępowania upadłościowego, nie będą mieli co liczyć na wypłatę pełnych wynagrodzeń, z jakimi zalega im niesumienny pracodawca. Po zmianach będą mogli liczyć jedynie na tzw. zaliczki na poczet przyszłych wypłat, które z mocy ustawy nie mogą przekraczać kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyższone od lipca 2024, a nie od stycznia 2025 roku.
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą pomóc kupcom z Marywilskiej.
Roszczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych można dochodzić skutecznie tylko wówczas, gdy odpowiedni organ potwierdzi niewypłacalność pracodawcy – uznał w środę SN.
Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mają obowiązek dokonywania wpłat na FGŚP. W przypadku ich niewypłacalności to z tych składek regulowane są należności względem pracowników. Wymaga to odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych.
Wsparcie covidowe do pensji zatrudnionych w strefie specjalnej jest objęte zwolnieniem strefowym.
Pracodawca nie ma prawa do dofinansowania wynagrodzeń pracowników za trzy miesiące, jeśli już otrzymał na nich takie wsparcie. Nie ma znaczenia, że pobrał je za inne trzy miesiące.
Pracodawcy, którzy w kryzysie związanym z COVID-19 otrzymali dofinansowanie do pensji pracowników, w najbliższym czasie muszą rozliczyć się z tej pomocy. Są jednak wątpliwości, jak to zrobić.
Wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przysługuje również na osoby, które korzystają z urlopu wypoczynkowego w trakcie obowiązywania w firmie rozwiązań antykryzysowych.
Krajowa ochrona roszczeń pracowników nie gwarantuje roszczeń z tytułu wynagrodzenia, jeżeli stosunek pracy ustał wcześniej niż trzy miesiące przed wpisem do rejestru handlowego orzeczenia o wszczęciu postępowania upadłościowego wobec pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas