Rozpoczął się sezon na zielone szkoły, czyli wycieczki dla uczniów mające oderwać ich od codziennych obowiązków. Koszt wyjazdu może pokryć pracodawca rodzica. To atrakcyjny bonus, tym bardziej że może być zwolniony z podatku.

Możliwości uniknięcia podatku są dwie. Pierwsza to zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia – jako zwolnione z podatku – dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką.

Relaks z edukacją

Czy dofinansowanie wyjazdu na zieloną szkołę spełnia wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT warunki? W programach takich wycieczek są – oprócz typowych rozrywek – także zwiedzanie zabytków, spotkania z ciekawymi ludźmi, odwiedzanie atrakcyjnych miejsc, różne warsztaty i zajęcia. Jest to więc forma wypoczynku z elementami edukacji.

Dopłata do niej może być w całości zwolniona z podatku, jeśli wyjazd jest sfinansowany z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-46/09-4/MO), „odrębne przepisy to w szczególności akty wykonawcze wydawane przez branżowych ministrów dotyczące funkcjonariuszy różnych służb mundurowych".

Jeśli dopłata jest sfinansowana z innych źródeł, np. środków obrotowych, zwolnione jest tylko 760 zł rocznie.

Fiskus godzi się na  zwolnienie z podatku dopłat do wyjazdów dzieci pracowników

Urzędy ostatnio korzystnie

Co na to fiskus? Jeszcze kilka lat temu miał wątpliwości, czy dofinansowanie do zielonej szkoły może być nieopodatkowane. Ostatnio jednak zajmuje stanowisko korzystne dla podatników. Taki charakter mają np. interpretacje ministra finansów (nr DD3/033/159/CRS/10/ PK-966) oraz Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-866/10-4/MP).

Pamiętajmy, że wyjazd trzeba udokumentować fakturą (rachunkiem) wystawioną przez organizatora. Przyda się też dowód wpłaty, potwierdzający wydatek (przelew bankowy, przekaz pocztowy, KP). Z dokumentów powinno wynikać, kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał z usługi i jaką ona miała formę.

Jeśli nie uda się zastosować tego zwolnienia, pozostaje nam jeszcze art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Na jego podstawie nieopodatkowane są kwoty przekazane pracownikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Mamy tu jednak limit – 380 zł rocznie.

Wypoczynek to działalność socjalna

Pozostaje jeszcze rozstrzygnięcie jednej kwestii: czy pieniądze z funduszu socjalnego można przeznaczyć na zieloną szkołę dziecka pracownika?

Przypomnijmy, że jego zasoby przekazujemy na finansowanie działalności socjalnej. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zalicza do niej m.in. różne formy wypoczynku. Nie ma więc przeszkód, aby pracodawca ufundował ze środków funduszu także zieloną szkołę dla pociech zatrudnionych osób.

To, że realizuje w ten sposób działalność socjalną, powinno wynikać z regulaminu funduszu. Trzeba w nim więc zapisać, na jakie cele można przeznaczyć świadczenia i komu przysługują.

Firma może zatem wspomagać zatrudnionych (oczywiście z uwzględnieniem kryterium socjalnego) także w ten sposób. Na dodatek – korzystając ze zwolnienia z podatku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Odliczamy w momencie przelewu

Finansowanie świadczeń pracowniczych z funduszu socjalnego daje szanse na zwolnienie z podatku.

Dzięki temu możemy wspomagać zatrudnionych bez dodatkowych obciążeń. Dodatkową motywacją jest możliwość zaliczenia odpisów na fundusz do podatkowych kosztów. Warunkiem jest wpłacenie ich równowartości na wyodrębniony rachunek bankowy. Nie wystarczy samo naliczenie. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (oraz art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób cywilnych). Jeżeli na rachunek funduszu została wpłacona tylko część odpisu, tylko w tej wysokości może być kosztem. Odliczyć można też odpis w zwiększonej wysokości, byleby został przelany na wyodrębnione konto.