Czy zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych można zakupić dla pracowników szkoły pączki na "tłusty czwartek"?
- pyta cztyelniczka
Nie.
Środki funduszu mogą być przeznaczone wyłącznie na działalność socjalną, a w jej definicji nie mieści się przyznawanie jakichkolwiek prezentów, w tym również pączków z okazji " tłustego czwartku".
Pracodawcy wielokrotnie popełniają błędy w dysponowaniu środkami funduszu i przeznaczają je na świadczenia czy usługi, które nie wchodzą w zakres działalności socjalnej, tym samym nie powinny być z niego finansowane.
Dzisiejsze pączki serwowane pracownikom z okazji "tłustego czwartku" nie mogą być sfinansowane ze środków zakładowego funduszu. Ten jest bowiem funduszem socjalnym, a nie okolicznościowym. Zakup firmowych słodkości nie mieści się w działalności socjalnej. Poza tym częstując wszystkich pracowników lukrowanym pączkiem pracodawca nie selekcjonuje ich pod względem ich sytuacji materialnej. A przecież przed przyznaniem danego świadczenia z funduszu powinien.
Dajmy się ponieść na chwilę wyobraźni - oto w firmowej skrzynce pojawia się zaproszenie na firmowego pączka, ale tylko dla pracowników zarabiających do 2 tysięcy złotych. Nieracjonalne, prawda?
Nieprawidłowo postąpi także ten, kto będzie chciał zakupić jakieś drobne upominki ze środków zfśs dla zatrudnianych pań z okazji ich święta w dniu 8 marca.
Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie sfinansujesz także takich świadczeń jak:
- dojazdy do pracy,
- ubezpieczenia na życie, emerytalne, zdrowotne,
- szkolenia pracownicze czy inne kursy umożliwiające podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- opieka medyczna,
- obchody świąt zawodowych, okazjonalnych, firmowych,
- budowa nowych obiektów socjalnych, chyba że są finansowane ze środków pochodzących ze sprzedaży posiadanych obiektów,
- prezenty np. świąteczne dla całej załogi,
- prezenty okazjonalne np. z powodu ślubu pracownika, urodzenia mu się potomka, czy przejścia zatrudnionego na emeryturę.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi formę wsparcia dla osób znajdujących się stale lub przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Ta jedna z podstawowych reguł rządzących ZFŚS sprawia, iż w praktyce nie jest możliwe finansowanie z niego żadnych firmowych imprez.
Trzeba pamiętać, że wydatkując środki z funduszu socjalnego niezgodnie z jego przeznaczeniem pracodawca naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie, zagrożone karą grzywny. Jeżeli działają u niego związki zawodowe, mogą one wystąpić przeciwko niemu bezpośrednio do sądu pracy z powództwem o zwrot środków spożytkowanych niezgodnie z przepisami ustawy.
Podstawa prawna:
- art. 2, art. 8, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.)