Gwarantuje to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F02DB1C67A606068928BA7A939E46549?id=360167]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 lipca 2010 r. w sprawie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracodawcy, który na skutek powodzi przejściowo zaprzestał prowadzenia działalności lub istotnie ograniczył jej prowadzenie (DzU nr 123, poz. 837)[/link].

Weszło ono w życie z dniem ogłoszenia, czyli 9 lipca. To przepisy wykonawcze do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=360172]ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (DzU nr 123, poz. 835)[/link].

Rozporządzenie wskazuje m.in. wzór wniosku pracodawcy o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z FGŚP (załącznik 1), wykazu pracowników, którym należy zapłacić wynagrodzenia (załącznik 2) oraz tryb składania i rozpatrywania prośby firmy o tę pomoc.

Decydujący jest wniosek i wykaz pracowników, które poszkodowany pracodawca składa do biura terenowego FGŚP właściwego dla swojej siedziby.

Z funduszu może liczyć na zaspokojenie pensji do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za okres nie dłuższy niż od 14 maja do 31 lipca 2010 r., wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od pracodawcy.

Na zwrot pożyczki firmy, które ucierpiały w powodzi, mają czas do końca 2011 r. Pod pewnymi warunkami mogą jednak po tym okresie wystąpić do ministra pracy (będącego dysponentem FGŚP) o jej umorzenie w całości lub części (art. 23 ust. 5 ustawy).

Kierownik biura FGŚP musi rozpatrzyć wniosek pracodawcy o wsparcie w ciągu siedmiu dni od jego złożenia. Jeśli stwierdzi braki w piśmie, wzywa firmę do jego uzupełnienia w ciągu siedmiu dni. Opóźnienie powoduje, że wniosek nie będzie rozpoznawany.

Gdy prośba pracodawcy nie budzi zastrzeżeń, otrzymuje pieniądze na wynagrodzenia i wypłaca je osobom z wykazu nie później niż w ciągu 14 dni od przekazania pomocy z FGŚP. Odprowadza również należne zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także inne potrącenia w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.

W ciągu 30 dni od uzyskania pożyczki przekazuje funduszowi jeden egzemplarz wykazu zatrudnionych, którzy potwierdzają otrzymanie wynagrodzenia. Dołącza też oświadczenie, że wywiązał się z obowiązków wobec ZUS i US.