W gorszej sytuacji są osoby, którym na podstawie pakietu obniżono wymiar czasu pracy i pensje. W ich przypadku wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop liczymy na podstawie poborów faktycznie wypłacanych.

Tak wynika ze [link=http://www.rp.pl/artykul/400344.html]stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 27 listopada 2009 R. w sprawie liczenia wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop w razie stosowania przepisów pakietu antykryzysowego [/link].

Pisaliśmy nie raz ("[link=http://www.rp.pl/artykul/56558,399789_Z_placy_urlopowej_wylaczamy_doplaty_do_minimum.html]Z płacy urlopowej wyłączamy dopłaty[/link]", [link=http://www.rp.pl/artykul/56558,390866_Kto_straci_na_obliczaniu_pensji_urlopowej_.html], "Niektórzy stracą na zmianie reguł obliczania pensji urlopowej[/link]"), że od 3 listopada br. przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu urlopowego nie uwzględnia się należności przysługujących pracownikowi zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=320785]ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035, tzw. pakiet antykryzysowy)[/link].

Chodzi o świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stypendia z Funduszu Pracy i wynagrodzenia wypłacane ze środków pracodawcy w okresie objęcia go przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy.

Tak stanowi § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=328726]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 października 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 174, poz. 1353)[/link].

Wraz z ekspertami zastanawialiśmy się, jak w świetle tego przepisu rozumieć wypłaty dokonywane przez pracodawcę. Ponieważ opinie wśród ekspertów są różne, zapytaliśmy resort pracy, czy są to:

- należności przysługujące pracownikowi zgodnie z przepisami pakietu antykryzysowego,

- kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z nowego pkt 7a w § 6 rozporządzenia urlopowego,

- wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, która jest wyłączona z obliczania wynagrodzenia urlopowego (§ 6 pkt 2 rozporządzenia urlopowego)?

Resort pracy nie odpowiedział wprost na nasze pytania, ale wyjaśnił, że do podstawy wymiaru wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego uwzględnia się:

- przy przestoju ekonomicznym stałe i systematycznie wypłacane pracownikowi składniki wynagrodzenia za pracę, w wysokości wynikającej z umowy o pracę i przepisów o wynagradzaniu obowiązujących u pracodawcy,

- przy obniżonym wymiarze czasu pracy wynagrodzenie stosowne do jego wysokości zgodnie z umową o pracę i przepisami o wynagradzaniu obowiązującymi u pracodawcy.

Dziwi brak konsekwencji w tej opinii. Bo w końcu w obu przypadkach stosuje się przepisy pakietu antykryzysowego. [ramka] [b][link=http://www.rp.pl/artykul/371869,400344_Stanowisko_Ministerstwa_Pracy_i_Polityki_Spolecznej_z_27_listopada_2009_r__w_sprawie_liczenia_wynagrodzenia_i_ekwiwalentu_za_urlop_w_razie_stosowania_przepisow_pakietu_antykryzysowego_.html]Zobacz stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej[/link][/b][/ramka]