[b]Nie.[/b] Wspomniane wypowiedzenie nie może dotyczyć rodzaju zawartej z pracownikiem umowy.

[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93)[/b] stwierdził, że nie jest dopuszczalna zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. Pracodawca jednak może w ten sposób obniżyć wysokość wynagrodzenia. Ten element częściej niż inne może być zmieniany na niekorzyść pracownika właśnie w wypowiedzeniu zmieniającym.

Warto też pamiętać, że prowadzona przez firmę polityka wynagradzania pracowników musi być przejrzysta. Inaczej może się narazić na zarzuty dyskryminacji. Dlatego zdarza się, że co jakiś czas pracodawca jednym podwładnym podnosi pensje, innym obcina po to, aby osoby pracujące na podobnych stanowiskach otrzymywały płace w zbliżonej wysokości. Takie działanie jest dopuszczalne i może być prowadzone w trybie przewidzianym w art. 42 k.p.

Potwierdził to SN, który uznał, że wypowiedzenie pracownikowi warunków płacy w celu zbliżenia wysokości jego wynagrodzenia do wynagrodzeń pracowników wykonujących podobną pracę nie narusza art. 42 § 1 k.p. ([b]wyrok z 21 lutego 1997 r., I PKN 10/97[/b]).

Dokonując wypowiedzenia zmieniającego, trzeba je uzasadnić. Pracodawca musi przy tym pamiętać, że pracownik, który nie godzi się z zaproponowanymi warunkami lub kwestionuje ich zasadność, może złożyć odwołanie do sądu pracy. Co więcej, to szef w wypowiedzeniu zmieniającym musi poinformować podwładnego o możliwości odwołania się w ciągu siedmiu dni od wręczenia wypowiedzenia do właściwego sądu pracy. Powinien też podać adres sądu, do którego pracownik będzie mógł złożyć powództwo w tej sprawie.

Jeśli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych mu warunków, oznacza to, że z upływem pełnego okresu wypowiedzenia, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z takim skutkiem, jak wypowiedzenie angażu podwładnemu przez pracodawcę. Gdy pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie, to po jego upływie podejmuje pracę na nowych warunkach.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 42 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76F26B109D97C1772EC2680894F10DF4?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]