W biurach funduszu przeprowadzana jest analiza możliwości wykorzystania doświadczeń obecnej kadry oraz ewentualnych planów zatrudnienia dodatkowego personelu do wykonywania zadań nałożonych przez ustawę antykryzysową.

Planuje się, że dodatkowe koszty dla Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych związane z obsługą wniosków pracodawców w sprawie wypłaty świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na subsydiowane zatrudnienie w ciągu dwóch lat wyniosą ok. 2,2 mln zł. Przy założeniu, że zatrudnienie zwiększy się o 18 osób, po dwie w każdym terenowym biurze i dwie w Krajowym Biurze.

Prawdopodobnie terenowe biura będą musiały zatrudnić dodatkowe osoby do oceny przedstawianych przez pracodawców programów naprawczych.

– Sprawdzamy, czy trzeba będzie zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania i oceny wniosków pracodawców ubiegających się o subsydiowane zatrudnienie. Wydaje się, że jedyną osobą z odpowiednimi kwalifikacjami byłaby nasza główna księgowa, trudno sobie jednak wyobrazić, by mogła wziąć na siebie dodatkowe obowiązki. Wydaje się zatem konieczne przyjęcie do pracy osoby z ekonomicznym wykształceniem i doświadczeniem – mówi Anna Filarecka, zastępca kierownika warszawskiego biura FGŚP.

Dodatkowym warunkiem zwiększenia zatrudnienia w biurach terenowych jest skala zainteresowania pomocą rozdzielaną przez fundusz. Biuro Krajowe poprosiło o oszacowanie popytu na subsydiowane zatrudnienie.

– Sądząc po liczbie telefonów do naszego biura, z pewnością duża część pracodawców z naszego terenu, m.in. działających w specjalnych strefach ekonomicznych, będzie się ubiegać o pomoc. Pierwsze pytania z firm napłynęły zaraz po tym, gdy pojawiły się informacje o dopłatach do pensji w czasie przestoju, będziemy zatem potrzebować nowych pracowników do obsługi zainteresowanych – mówi Łukasz Uracz, zastępca kierownika Terenowego Biura FGŚP w Katowicach.

Jego zdaniem nie czas jeszcze mówić o kwalifikacjach potrzebnych do rozpatrywania i oceniania wniosków przedsiębiorstw. Z wyliczeniem i sprawdzeniem wskaźników poradzi sobie osoba ze zwykłym wykształceniem ekonomicznym. Kwestię tę rozstrzygnie rozporządzenie wykonawcze do ustawy antykryzysowej, które zawierać będzie także wzory wniosków i załączników, jakie będą składać pracodawcy.

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Pracy wynika, że konsultacje międzyresortowe są już na ukończeniu.

Swoje uwagi do wzoru wniosku oraz pracowników nim objętych zgłosiło też Krajowe Biuro FGŚP. Najprawdopodobniej projekt zostanie dziś udostępniony na internetowej stronie Ministerstwa Pracy i trafi do konsultacji społecznych, m.in. związków zawodowych i organizacji pracodawców. [b]Wszystko więc wskazuje na to, że nie będzie opóźnień w przekazywaniu pomocy z powodu braku przepisów wykonawczych.[/b]

Im szybciej zostanie uzgodniona wersja, tym szybciej rozpocznie się szkolenie pracowników FGŚP.

– W pierwszych dniach lipca planowane jest szkolenie dla pracowników biur terenowych poświęcone wykonaniu zadań wynikających z ustawy antykryzysowej. Szczegółowe określenie sposobu przyznawania pomocy oraz wprowadzenie procedur usprawniających wypłaty środków będzie jednak możliwe, gdy zostanie ostatecznie uchwalony tekst ustawy – mówi Andrzej Grudziński, zastępca dyrektora Krajowego Biura FGŚP.