Nasz czytelnik zatrudnił od pierwszego lutego na okres próbny nowego pracownika. Z chwilą podpisania z nim umowy o pracę, taki podwładny stał się beneficjentem działającego w firmie funduszu socjalnego. Pracodawca jednak ma wątpliwości, czy działająca w firmie komisja socjalna, która będzie przed świętami przyznawać zatrudnionym paczki świąteczne, będzie mogła różnicować ich wartość od okresu zatrudnienia poszczególnych osób.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 2 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B982509606B4F36BE3B6AE63DF404D33?id=74017]ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, c ze zm.)[/link] każdy pracownik od chwili nawiązania z nim stosunku pracy, jest osobą uprawnioną do korzystania ze świadczeń socjalnych.

Nie ma tu znaczenia, czy zawarto z nim umowę na okres próbny, na zastępstwo, na czas określony lub nieokreślony. Jedynym ograniczeniem realizacji tego uprawnienia może być ocena sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, na co wskazuje art. 8 ust. 1 ustawy. Tylko porównanie sytuacji socjalnej pracowników i innych osób uprawnionych może mieć wpływ na decyzje o przyznaniu świadczeń socjalnych i ich wysokości. Zakładowy staż pracy oraz wymiar czasu pracy nie są kryteriami socjalnymi w rozumieniu przepisów ustawy. Potwierdza to orzecznictwo sądowe, w tym [b]wyrok Sądu Najwyższego z 16 sierpnia 2005 r. (IPK12/05).[/b]