Tak uznał naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w interpretacji z 14 maja 2007 r. (nr 1449/1CF/413/IP-33/07/IW). Podatnik, który zwrócił się do urzędu z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego, chciał wiedzieć, czy jako płatnik powinien sporządzić korektę listy płac, deklaracji PIT-4, deklaracji ZUS, PIT-11/8B w sytuacji, gdy pracownik z przyczyn niezależnych od pracodawcy nie podejmuje wynagrodzenia.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik zatrudnia pracowników na umowę o pracę na czas określony. Wypłaca im wynagrodzenia i inne należności z tytułu stosunku pracy w formie przelewu na wskazane przez nich rachunki bankowe lub gotówką w kasie płatnika. Zdarza się jednak, że pracownik porzuca pracę, nie dopełniając formalności koniecznych w razie rozwiązania umowy, i nie odbiera należnego wynagrodzenia za czas przepracowany bądź ekwiwalentu za przepracowany urlop. Od wypłaconego wynagrodzenia płatnik oblicza jednak, pobiera i odprowadza zarówno zaliczkę na podatek dochodowy, jak i składki należne ZUS.
Mimo to, jak stwierdził we wniosku podatnik, w takiej sytuacji nie ma podstaw do sporządzania korekty listy płac, deklaracji PIT-4, deklaracji ZUS i PIT-118/8B. Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami - z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 - są bowiem otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z kolei wmyśl art. 31 tej ustawy zakłady pracy są obowiązane, jako płatnicy, obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. Także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Obowiązkiem płatników jest przekazanie pobranych zaliczek na podatek dochodowy na rachunek właściwego urzędu skarbowego.
Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście potwierdził stanowisko podatnika wyrażone we wniosku o interpretację. Uznał bowiem, że wprawdzie art. 81 ordynacji podatkowej pozwala podatnikom, płatnikom i inkasentom na korygowanie złożonych wcześniej deklaracji, jednak w tym wypadku "nie ma podstaw do sporządzenia korekty deklaracji PIT-4 w związku z niepodjęciem postawionego do dyspozycji podatnika wynagrodzenia".