[b]Nie.[/b] Nie ma podstaw, aby ze wspomnianej odprawy potrącać kwoty nierozliczonej zaliczki.

Po śmierci pracownika pozostają często prawa majątkowe wynikające z wcześniej istniejącego stosunku pracy, np. prawo do zaległego wynagrodzenia czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Prawa do nich, zgodnie z art. 63[sup]1[/sup] § 2[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037] kodeksu pracy[/link], przechodzą na małżonka i dzieci. Gdyby te osoby przyjęły po zmarłym spadek, wówczas przeszłyby na nie także zobowiązania wobec pracodawcy.

Ale tylko w takiej sytuacji. [b]Sąd Najwyższy, w wyroku z 18 października 1971 r. (I PR 15/71),[/b] podkreślił, że obowiązek wynagrodzenia szkody spowodowanej czynem niedozwolonym, polegającym na przywłaszczeniu ściśle określonej sumy pieniężnej na szkodę pracodawcy, jest obowiązkiem majątkowym i należy do spadku.

Jeżeli zatem zmarły pracownik np. przywłaszczył na szkodę pracodawcy jakąś kwotę pieniędzy, to spadkobiercy pracownika, przyjmując spadek wprost, przyjmują na siebie zobowiązanie majątkowe wobec byłego pracodawcy zmarłego pracownika.

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę oznacza zatrzymanie przez pracodawcę części należnego pracownikowi wynagrodzenia na pokrycie własnej wierzytelności wobec pracownika albo w wyniku zajęcia wynagrodzenia pracownika w sądowym lub administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym. Nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy k.c. o potrąceniu wzajemnych wierzytelności.

Pracodawca może potrącić z wynagrodzenia za pracę tylko wskazane w art. 87 k.p. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Z kolei art. 91 k.p. stanowi, że należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. mogą być potrącane z pensji podwładnego wyłącznie za jego pisemną zgodą. Takiej zmarły pracownik nie może udzielić, w związku z tym pracodawca nie może się domagać od rodziny zmarłego pokrycia nierozliczonej zaliczki na wynagrodzenie.

[i]Podstawa prawna:

– art. 63[sup]1[/sup] § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. z 1998 r. DzU nr. 21, poz. 94 ze zm. )[/link][/i]