Reklama
Rozwiń

Świadczenie urlopowe niższe niż odpis socjalny

Odpis podstawowy na fundusz socjalny to górna granica świadczenia urlopowego, uznawana często za standardową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypłacać je w niższej wysokości. Aktualna jest wtedy zasada ustalania kwoty do wypłaty proporcjonalnie do etatu.

Aktualizacja: 29.07.2016 08:18 Publikacja: 29.07.2016 07:00

Pieniądze za urlop powinny trafić do pracownika jeszcze przed wyjazdem

Pieniądze za urlop powinny trafić do pracownika jeszcze przed wyjazdem

Foto: 123RF

Pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat może utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych albo wypłacać świadczenia urlopowe. Należy pamiętać, że to świadczenie nie jest wypłacane ze środków funduszu socjalnego. Oznacza to, że prawo do niego oraz jego wysokość nie są uwarunkowane od spełnienia przesłanek socjalnych takich jak sytuacja życiowa, rodzinna, materialna, a jedynie od długości urlopu.

Decydującą kwestią przy wypłacaniu świadczenia urlopowego jest podstawa zatrudnienia. Przysługuje ono osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie ma mowy o wypłacaniu takich świadczeń pracobiorcom zatrudnionym w oparciu o pozapracownicze formy zatrudnienia, jak umowa zlecenia czy o dzieło. Świadczenie to nie przysługuje również pracownikom wykorzystującym urlop w okresie wypowiedzenia, a ponadto nie należy się byłym pracownikom – emerytom i rencistom (chyba że nadal są zatrudnieni u pracodawcy i chcą skorzystać z urlopu wypoczynkowego w danym roku w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń