Reklama
Rozwiń

Czy pracownik ma prawo do wyjaśnień, jak wyliczono mu pensję?

Gdy zatrudniony o to poprosi, pracodawca musi mu wyjaśnić, w jaki sposób wyliczył jego pensję za ostatni miesiąc pracy. Nie ma jednak obowiązku kserowania zestawień finansowych czy harmonogramu wykonanych czynności.

Aktualizacja: 07.06.2016 09:09 Publikacja: 07.06.2016 06:50

Czy pracownik ma prawo do wyjaśnień, jak wyliczono mu pensję?

Foto: 123RF

- Otrzymał od swojego podwładnego e-maila, w którym poprosił mnie o wskazanie sposobu, w jaki wyliczyłem jego wynagrodzenie za pracę za maj 2016 r. Czy ta prośba jest wiążąca? – pyta czytelnik.

Taką prośbę pracownika pracodawca powinien potraktować jako wniosek złożony na podstawie art. 85 § 5 k.p., tj. o udostępnienie mu do wglądu dokumentów stanowiących podstawę wyliczenia jego poborów >patrz przykład wniosku. Zatrudniający musi pamiętać, że jest związany taką prośbą. Nawet ustną, bo do jej zgłoszenia nie jest wymagana żadna szczególna forma. Dobrze jest również, żeby czytelnik (albo upoważniona przez niego osoba) po zapoznaniu się podwładnego z dokumentami płacowymi za maj 2016 r. sporządził notatkę służbową. W niej wskaże, jakie konkretnie udostępniono mu „papiery", kiedy i z jakiego powodu, a zainteresowany pracownik następnie ją podpisze >patrz przykład notatki służbowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?