Reklama
Rozwiń

Pracodawca nie może przekazać pensji pracownika jego żonie lub córce

Pracodawca nie może nawet na prośbę pracownika przekazać wynagrodzenia jego córce czy żonie. Niemożliwe jest bowiem przeniesienie prawa do poborów etatowca na inną osobę.

Publikacja: 18.08.2015 06:45

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

- Pracownik poprosił pracodawcę, aby poczynając od pensji za wrzesień 2015 r., wypłatę jego wynagrodzenia za pracę kierował na konto córki. Czy byłoby to legalne? – pyta czytelnik.

Nie. Pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę. To bezwzględny zakaz wynikający z art. 84 kodeksu pracy. Dotyczy on wszelkich oświadczeń woli skierowanych na przeniesienie tego uprawnienia, jak również pensji jako całości oraz każdego jej składnika z osobna. Podkreślić należy również, że tym zakazem objęte jest uposażenie z każdego stosunku pracy. Przeniesienie prawa do pensji na inną osobę, jako czynność sprzeczna z prawem (tj. z art. 84 k.p.), jest nieważne w każdym przypadku. Podstawę nieważności oświadczenia woli etatowca stanowi art. 58 § 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 k.p. Jeżeli jednak to oświadczenie znalazło się w treści angażu, podstawą prawną jego nieważności, jako mniej korzystnego dla podwładnego niż przepisy prawa pracy, jest art. 18 § 2 k.p. >patrz wyciąg z przepisów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Płace
O ile wzrośnie płaca minimalna i pensje w budżetówce? Negocjacje podwyżek wciąż trwają
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Płace
Najniższe wynagrodzenie od 2026 w górę. Rząd podał kwotę
Płace
Zamieszanie wokół podwyżki płacy minimalnej. „To nie może być polityczny targ”
Płace
Można zatrudnić niepełnoletniego i otrzymać nawet 13 tys. zł dofinansowania
Płace
Mniej godzin pracy za takie samo wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?