Aktualizacja: 18.08.2015 06:40 Publikacja: 18.08.2015 06:45
4 zdjęcia
ZobaczFoto: Fotorzepa, Michał Walczak
- Pracownik poprosił pracodawcę, aby poczynając od pensji za wrzesień 2015 r., wypłatę jego wynagrodzenia za pracę kierował na konto córki. Czy byłoby to legalne? – pyta czytelnik.
Nie. Pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę. To bezwzględny zakaz wynikający z art. 84 kodeksu pracy. Dotyczy on wszelkich oświadczeń woli skierowanych na przeniesienie tego uprawnienia, jak również pensji jako całości oraz każdego jej składnika z osobna. Podkreślić należy również, że tym zakazem objęte jest uposażenie z każdego stosunku pracy. Przeniesienie prawa do pensji na inną osobę, jako czynność sprzeczna z prawem (tj. z art. 84 k.p.), jest nieważne w każdym przypadku. Podstawę nieważności oświadczenia woli etatowca stanowi art. 58 § 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 k.p. Jeżeli jednak to oświadczenie znalazło się w treści angażu, podstawą prawną jego nieważności, jako mniej korzystnego dla podwładnego niż przepisy prawa pracy, jest art. 18 § 2 k.p. >patrz wyciąg z przepisów.
Zaproponowana przez rząd kwota przyszłorocznej płacy minimalnej jest bliższa oczekiwaniom firm, aniżeli przedsta...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Płaca minimalna powinna wzrosnąć do 4806 zł. Taką propozycję przedstawi rząd Radzie Dialogu Społecznego. Obecnie...
Choć przyszłoroczna podwyżka jest wciąż negocjowana przez pracodawców i związkowców, to w tym roku przed szereg...
Pracodawcy, którzy zatrudniają młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego, mogą liczyć na dofinans...
Na początku przyszłego roku resort rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomi pilotażowy program skrócenia cz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas