Tak.

To, że pracownik nie zajmuje się na co dzień synem, nie wyłącza go z kręgu uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych ?w postaci wyprawki szkolnej. Ponieważ zatrudniony ponosi koszty utrzymania dziecka, płacąc alimenty, może się ubiegać o wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) na warunkach wskazanych w jego regulaminie.

Kogo wesprzeć

Osoby, które mogą ubiegać się o pomoc z zfśs, można podzielić na trzy grupy. Są to:

- ?pracownicy i ich rodziny,

- ?emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz ich rodziny,

- ?inne osoby, którym w regulaminie zfśs przyznano prawo do korzystania ze świadczeń.

Jeśli chodzi o członków rodziny pracownika, to ustawa z 4 marca 1994 r. ?o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., ?poz. 592 ze zm.) nie wskazuje, kogo do nich zaliczać. Powszechną praktyką jest tu uwzględnianie osób uprawnionych do renty rodzinnej po pracowniku, wskazanych w art. 67–71 ustawy ?z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach ?i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).

Członkami rodziny pracownika mającymi prawo do świadczeń socjalnych są zatem najczęściej:

- ?małżonek,

- ?rodzice (w tym ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające) prowadzący wspólnie z pracownikiem gospodarstwo domowe,

- ?pozostające na utrzymaniu dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione.

Gdy pracownik po rozwodzie nie mieszka z dzieckiem, ale płaci na nie alimenty, należy uznać, że jest uprawniony do ubiegania się o świadczenia ?z zfśs na potomka. Podwładny partycypuje przecież w kosztach jego wychowania i zakład pracy nie powinien ograniczać mu prawa do świadczeń socjalnych tylko dlatego, że nie przebywa na co dzień z dzieckiem.

Jakie warunki

Przyznawanie ulgowych usług ?i świadczeń z zfśs musi zależeć wyłącznie od tzw. kryterium socjalnego, czyli sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Stosowanie tego kryterium wymaga od pracodawcy zebrania informacji m.in. o liczbie członków rodziny prowadzących z osobą uprawnioną wspólne gospodarstwo domowe oraz ?o wysokości przypadających na nich przychodów obejmujących każde przysporzenie majątkowe realnie wpływające na sytuację finansową rodziny.

Wskazane jest, aby regulamin gospodarowania środkami zfśs określał górną granicę wieku dzieci, po której przekroczeniu traci się możliwość uzyskiwania na nie wsparcia finansowanego ze środków przeznaczonych na działalność socjalną. Zasadne jest także stawianie wymogu pozostawania dziecka/dzieci na utrzymaniu pracownika lub byłego pracownika – emeryta/rencisty.

Przykładowe postanowienia w regulaminie zfśs

- ?odnoszące się do wieku dziecka, na które można wystąpić o dofinansowanie:

„Osobami uprawnionymi do korzystania z zfśs są:

1) pracownicy,

2) byli pracownicy – emeryci i renciści,

3) członkowie rodzin osób wymienionych w pkt 1 i 2, tj.:

a) współmałżonkowie

b) pozostające na utrzymaniu osób wymienionych w pkt 1 i 2 dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków – do ukończenia lat 18, a jeśli się kształcą, do czasu ukończenia nauki, ?nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat, a osoby niepełnosprawne bez względu na wiek".

- ?dotyczące możliwości uzyskania zapomogi ?na wyprawkę szkolną:

„1. Pracownik bądź emeryt lub rencista – były pracownik ma prawo ubiegać się raz do roku ?o zapomogę na wyprawkę szkolną dla pozostających ?na jego utrzymaniu dzieci własnych, dzieci przysposobionych oraz przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków, do czasu ukończenia przez nie nauki, nie dłużej jednak ?niż do ukończenia 18 lat.

2. Warunkiem ubiegania się o zapomogę na wyprawkę szkolną jest złożenie wniosku (według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu) wraz ?z oświadczeniem o uczęszczaniu dziecka/dzieci ?do szkoły oraz informacją o wieku dziecka/dzieci.

3. Wysokość zapomogi na wyprawkę szkolną jest zróżnicowana ze względu na sytuację materialną pracownika, a określa ją załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu".