Pracuję w małym zakładzie, który nie ma funduszu socjalnego. Mój poprzedni pracodawca też go nie miał, ale wypłacał świadczenia urlopowe. W nowej firmie nie ma tego zwyczaju. Czy jest to zgodne z prawem? - pyta czytelnik
Pracodawca, który nie prowadzi funduszu świadczeń socjalnych, bo zatrudnia mniej niż 20 osób, powinien wypłacać świadczenia urlopowe w wysokości odpisu podstawowego na fundusz socjalny (w 2014 r. dla zatrudnionego na pełny etat to 1093,93 zł). Wypłaca się je najpóźniej w ostatnim dniu przed rozpoczęciem urlopu trwającego co najmniej 14 kolejnych dni.
Z tego obowiązku pracodawca może się zwolnić. Wystarczy, że do końca stycznia poinformuje (w sposób przyjęty w zakładzie), że nie zamierza realizować tych wypłat. Przyjmuje się, że brak takiego komunikatu oznacza wypłatę świadczenia. Pracownik, który nie otrzymał takiej informacji, może złożyć skargę w najbliższej placówce Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli pracodawca nie udowodni, że poinformował załogę o braku wypłat urlopowych, urząd wezwie go, by ich dokonał.
—not. Joanna Kalinowska