Na podstawie umowy szkoleniowej przyznaliśmy studiującemu pracownikowi zwolnienia z części dnia pracy na udział w zajęciach oraz urlop szkoleniowy. Przez całe studia pobierał też nieznaczne (10-procentowe) dofinansowanie czesnego. Zaraz po zakończeniu nauki złożył wypowiedzenie. Czy możemy domagać się zwrotu poniesionych przez nas kosztów jego edukacji (płatne urlopy, zwolnienie, czesne)?
– pyta czytelnik.
Tak, ale tylko częściowo. Obowiązek zwrotu może objąć wyłącznie dopłaty do czesnego i to w odpowiednio obniżonej stawce.
Złamany warunek
W umowie szkoleniowej pracownik może się zobowiązać, że „odpracuje" pomoc pracodawcy w podnoszeniu kwalifikacji, pozostając u niego w zatrudnieniu po zakończeniu nauki (maksymalnie przez 3 lata). Jeśli nie dotrzyma tego warunku, ma obowiązek zwrócić pracodawcy koszty, jakie poniósł na jego naukę. Nie jest to jednak pełna ich wysokość, lecz kwota obniżona proporcjonalnie do okresu przepracowanego po zakończeniu nauki lub w czasie edukacji.
Właściwa proporcja
Pracodawca może się domagać od pracownika zwrotu kosztów poniesionych w związku z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych, jeśli:
Tylko dodatkowe
W związku z podnoszeniem kwalifikacji pracownik otrzymuje świadczenia obligatoryjne, jakimi są urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia i w nich uczestniczyć. Dodatkowo pracodawca może – na podstawie zawartej umowy – przyznać mu świadczenia dodatkowe, np. koszty kształcenia czy dojazdów.
Obowiązek zwrotu nakładów poczynionych przez pracodawcę na edukację pracownika dotyczy tylko świadczeń dodatkowych, wykraczających poza to, co gwarantuje kodeks pracy. Jakiekolwiek więc zapisy umowy rozciągające zobowiązanie do zwrotu wydatków poniesionych na wynagrodzenie wypłacone za czas urlopu szkoleniowego czy płatne zwolnienia na udział w zajęciach są nieważne na podstawie art. 103
4
§ 2 k.p.
Katalog resortu pracy
MPiPS w swoich wyjaśnieniach podaje przykładowe sytuacje, w jakich – mimo zakończenia zatrudnienia ?– pracownik nie musi zwracać kosztów świadczeń dodatkowych. Chodzi tu zwłaszcza o okoliczności, ?gdy: