- Pracownica po powrocie z urlopu wychowawczego (12 listopada) przedstawiła w kadrach miesięczne zwolnienie lekarskie (do końca grudnia 2012 r.). Przedstawiając L-4 wnioskowała o udzielenie jej od 1 stycznia 2013 r. zaległych dni wypoczynku. To oznacza, że pracownica wróci do wykonywania swych etatowych obowiązków dopiero w połowie lutego. Od kiedy mamy liczyć 36-miesięczny okres niepłacenia składek na Fundusz Pracy – od 1 grudnia, czyli od następnego miesiąca po zakończeniu wychowawczego, czy od 1 marca, czyli od następnego miesiąca po powrocie z wypoczynku?

– pyta czytelnik.

Co do zasady płatnicy, oprócz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, muszą łożyć także na Fundusz Pracy (dalej na FP). Pracodawca ma obowiązek zasilać ten fundusz za osobę, której łączna podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest – w przeliczeniu na okres miesiąca – równa przynajmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia. Ta kwota co roku się zmienia. W 2012 r. wynosi 1500 zł, w przyszłym roku podskoczy o 100 zł.

Za kogo obowiązkowo

Obligatoryjną składkę na FP za dany miesiąc pracodawca musi naliczać za te osoby, które:

- otrzymują pensję w wysokości nie niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia,

- podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Dla etatowca ubezpieczenia społeczne zawsze są obowiązkowe. Nawet jeśli ma on kilka pracowniczych angaży, to i tak wszystkie podlegają pełnym obciążeniom składkowym.

Trzy lata bez wpłat

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik wraca do firmy po urlopie macierzyńskim (zarówno podstawowym, jak i dodatkowym) albo wychowawczym. Pracodawca nie musi za niego opłacać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez 36 miesięcy liczonych począwszy od pierwszego dnia miesiąca po powrocie z takiego wolnego.

Tę rodzicielską ulgę składkową w zakresie daniny na FP gwarantuje art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Taką samą abolicję w zakresie składki na FGŚP przewiduje art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Rachunki nie zmienią się nawet wtedy, jeśli podwładny bezpośrednio po powrocie z rodzicielskiego skorzysta z urlopu wypoczynkowego (bez względu na to, czy będzie to zaległość urlopowa, czy bieżące wakacje), pójdzie na bezpłatny, albo zachoruje on lub jego dziecko. Także wtedy uznaje się, że powrót rodzica do pracy nastąpił po zakończeniu urlopu wychowawczego, a nie od daty faktycznego podjęcia etatowego zajęcia po wypoczynkowej czy chorobowej przerwie.

Przykład

Pani Aneta 12 listopada wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Jednak nie podjęła pracy z powodu dwumiesięcznej choroby dziecka.

Pierwszym miesiącem abolicyjnym w zakresie danin na FP i FGŚP jest grudzień. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, że pracownica wróci za firmowe biurko dopiero w połowie stycznia.

Na każde dziecko

Przy stosowaniu tych składkowych ulg trzeba pamiętać, że trzyletni okres abolicji trzeba sumować, jeśli rodzic – pracownik wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, przez jakiś czas pracuje, a później korzysta z wychowawczego na to samo dziecko. Jeśli jednak przerwie pracę w celu sprawowania opieki nad innym dzieckiem, to 36-miesięczną ulgę składkową należy liczyć na nowo.

Gdy natomiast zatrudniony zamiast wychowawczego wybierze pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy (na podstawie art. 1867 k.p.), to okres wykonywania pracowniczych zajęć na zmniejszonym etacie trzeba wliczyć do ulgowego trzyletniego czasu korzystania z ulgi.

Przykład

Pani Katarzyna wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Po trzech miesiącach postanowiła skorzystać z możliwości rocznego obniżenia wymiaru etatu do połowy na podstawie art. 186

7

kodeksu pracy

. Z tego dobrodziejstwa korzystała przez rok. Później zdecydowała się jeszcze na półroczny klasyczny urlop wychowawczy na to samo dziecko. Po nim wróciła do pełnej etatowej działalności.

Pracodawca jest zwolniony z opłacania za panią Katarzynę składek na FP i FGŚP za: trzy miesiące pracy po macierzyńskim + 12 miesięcy pracy w obniżonym wymiarze – razem 15 miesięcy. Po powrocie po urlopie wychowawczym szef nie będzie płacił składek na te fundusze jeszcze przez 21 miesięcy (36 – 15 = 21).