Nowelizacja nie zmieni zakresu świadczeń, jakie otrzyma pracownik z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Posłowie skorygowali braki, które zostały ujawnione w trakcie pięciu lat obowiązywania ustawy.
Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami FGŚP będzie mógł wypłacać świadczenia pracownikom w przypadku upadłości polskiego podmiotu działającego na terenie naszego kraju ogłoszonej przez sąd państwa będącego członkiem UE.
Nowe przepisy doprecyzowują zakres obowiązków i terminy obowiązujące pracodawcę, syndyka lub likwidatora do przygotowania dokumentów będących podstawą do wypłaty świadczeń. Obecnie pracodawca czy likwidator ma miesiąc na sporządzenie zbiorczego wykazu osób, którym firma zalega z należnościami za pracę. Ustawa nie określała terminu złożenia tego wykazu do terenowego biura FGŚP. Posłowie zdecydowali, że dokumenty te muszą być złożone w funduszu w ciągu miesiąca.
Ponadto Sejm zadecydował, że FGŚP będzie mógł stworzyć dogodne warunki spłaty należności firmom, które zawarły układ w ramach postępowania upadłościowego, ale mają szanse na wyjście z trudnej sytuacji. Fundusz będzie mógł wyrazić zgodę na spłatę należności w ratach lub na naliczenie spłaty z jednoczesnym naliczaniem odsetek.
Etap legislacyjny:
- trafi do Senatu
Czytaj również:
Pomoc dla pracujących w upadłych firmach
Zobacz serwis:
Kadry i płace » Wynagrodzenia » Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych