Chodzi o pracodawców, którzy na skutek powodzi przejściowo zaprzestali lub ograniczyli prowadzenie działalności gospodarczej i nie mają środków na wypłatę wynagrodzeń w przypadkach wskazanych w ustawie z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r.
Mogą na ten cel dostać pożyczkę. Będą musieli złożyć wniosek wraz z wykazem pracowników do kierownika biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych właściwego ze względu na swoją siedzibę.
Ten rozpatrzy wniosek w terminie siedmiu dni. Jeśli go zaakceptuje, pracodawca będzie musiał wypłacić wynagrodzenia w ciągu 14 dni od otrzymania środków z FGŚP. Następnie się z nim rozliczy. [b]Pożyczkę pracodawca będzie musiał zwrócić najpóźniej do końca 2011 r.[/b]
Procedurę ubiegania się o nią przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Pracy projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku pracodawcy o udzielanie pożyczki z FGŚP i wykazu pracowników, których wynagrodzenie podlega zaspokojeniu z pożyczki tego funduszu, trybu ich składania i rozpatrywania, przekazywania pracodawcom środków z funduszu i wypłat wynagrodzenia oraz trybu zwrotu funduszowi kwot przekazanych pracodawcy. Ma ono wejść w życie z dniem ogłoszenia.