[b]Napisz do nas: [mail=firmawkryzysie@rp.pl]firmawkryzysie@rp.pl[/mail][/b]

Gdy firma ma kłopoty, załoga z reguły nie dostaje wynagrodzenia za pracę. Ludzie nie odchodzą jednak z zakładu w nadziei, często zresztą płonnej, że z czasem znajdą się środki na wynagrodzenia. W konsekwencji powstają wielomiesięczne zaległości płacowe. Jest jednak instytucja, w której pracownicy mogą odzyskać pieniądze. To Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Środki Funduszu pochodzą ze składek pracodawców. Aby mieć do nich dostęp, trzeba spełnić kilka warunków.

Wypłaty są możliwe dopiero po ogłoszeniu przez sąd upadłości firmy. Fundusz ma podstawy do działania, gdy sąd na wniosek wierzycieli ogłasza upadłość firmy z opcją likwidacji bądź zawarcia układu, ewentualnie gdy oddali wniosek o upadłość z powodu braku majątku pozwalającego na zaspokojenie kosztów postępowania. Dopóki to nie nastąpi, pracownicy nie mogą otrzymać z funduszu nawet zaliczek na poczet przyszłych świadczeń.

Ogłoszenie upadłości to dopiero początek drogi do odzyskania pensji. Potem wszystko zależy od syndyka czy likwidatora firmy. W ciągu miesiąca od daty niewypłacalności syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd nad majątkiem pracodawcy sporządza zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń, w tym zaległości płacowych wobec pracowników. Wykaz ten powinien być złożony w biurze terenowym FGŚP właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy. Kierownik biura terenowego wydaje decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczeń ze środków FGŚP w terminie 30 dni od dnia dostarczenia przez wnioskodawcę ostatniego wymaganego przez fundusz dokumentu.

Jeżeli syndyk albo likwidator nie wykonuje swoich obowiązków i nie przekaże do FGŚP wykazów, to po upływie dwóch tygodni od terminu, w jakim osoba sprawująca zarząd nad majątkiem pracodawcy powinna działać, pracownicy mogą składać indywidualne wnioski o wypłatę świadczeń. Druki z wniosków można pobrać w biurach funduszu. Dostępne są także w formie elektronicznej na stronie internetowej FGŚP, pod adresem [link=http://www.fgsp.gov.pl]www.fgsp.gov.pl[/link] razem z wypełnionymi wzorami i spisem niezbędnych załączników. Znajdują się tam także adresy i telefony do poszczególnych biur terenowych.

Pracownicy muszą pamiętać, że fundusz nie płaci wszystkich zaległości. Ważne jest, kiedy one powstały i jak długiego okresu dotyczą. I tak:

- Wynagrodzenia, przestojowe, wynagrodzenie chorobowe i dodatek wyrównawczy podlegają zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli przypada ono w czasie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy przed dniem wystąpienia niewypłacalności.

- Odprawa pieniężna podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności lub w okresie nie dłuższym niż cztery miesiące następujące po tym dniu.

- Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub nie dłuższym niż cztery miesiące następujące po tym dniu.

- Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Masz problem napisz [mail=firmawkryzysie@rp.pl]firmawkryzysie@rp.pl[/mail]

[ramka][b]Co można odzyskać w FGŚP[/b]

1) wynagrodzenia za pracę,

2) wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy), za czas innej, usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

3) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby (pierwsze 33 dni w roku),

4) dodatek wyrównawczy,

5) odprawę pieniężną,

6) odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia,

7) ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy.[/ramka]