W pierwszej kolejności sięgniemy po drugą możliwość, gdyż – mając związki zawodowe – trudno będzie je namówić na odstępstwo od uiszczania świadczeń urlopowych czy naliczania odpisów socjalnych. Ale uwaga! – nie każdy może skorzystać z takich ułatwień. Pozostają one poza zasięgiem jednostek budżetowych, ich gospodarstw pomocniczych oraz zakładów budżetowych. Tacy pracodawcy nie uwolnią się nigdy od obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych; muszą go ustalać co roku i to bez względu na liczebność personelu. U pozostałych pracodawców (z sektora prywatnego) redukcja odpisów czy świadczeń urlopowych wygląda za to różnie w zależności od tego, ile osób zatrudniali 1 stycznia danego roku.

[srodtytul]Zatrudniający przynajmniej 20 osób...[/srodtytul]

Podmioty mające 1 stycznia minimum tylu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty muszą założyć fundusz i przekazywać na niego odpisy. Te ostatnie to odpowiedni odsetek średniej płacy ustalany za każdego zatrudnionego w normalnych warunkach, w warunkach szczególnie uciążliwych, młodocianego, chałupnika i wykonawcę umowy agencyjnej trwającej nieprzerwanie przez 30 dni. W ogóle nie wolno im przejść na świadczenia urlopowe. Pozostaje im zatem jedynie zmniejszyć odpisy na fundusz. By tego dokonać, opisani pracodawcy muszą odpowiednio zmienić układ zbiorowy pracy, jakim są objęci, albo regulamin wynagradzania. Nie pójdzie z tym jednak łatwo.

- Korekta układu wymaga bowiem akceptacji wszystkich zakładowych organizacji związkowych, które go podpisały albo które przystąpiły ewentualnie potem do układu. Zmian układu dokonujemy w formie protokołu dodatkowego, który trzeba zarejestrować. Protokół obowiązuje od dnia w nim określonego, byle nie szybciej niż od dnia jego rejestracji.

- Na zmianę regulaminu wynagradzania też musimy mieć zgodę zakładowej organizacji związkowej, a gdy taka u nas nie działa – z przedstawicielem personelu wybranym do reprezentowania jego interesów. Zmodyfikowany regulamin obowiązuje po dwóch tygodniach od publicznego rozpowszechnienia zmian w zakładzie.

[srodtytul]... i poniżej 20 osób[/srodtytul]

W komfortowej sytuacji znajdujemy się, jeśli 1 stycznia dysponowaliśmy mniej niż 20 etatami i nie mamy przepisów zakładowych. Wtedy wystarczy, że swoją decyzję o nietworzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczeń urlopowych przekażemy pracownikom na piśmie do końca stycznia. Musimy jednak powiadomić załogę jednocześnie o nieprowadzeniu funduszu i niewypłacaniu świadczeń urlopowych. Inaczej, gdy poinformujemy wyłącznie o rezygnacji ze świadczeń urlopowych, należy przyjąć, że zdecydowaliśmy się na fundusz socjalny. UWAGA! Zatrudniając przynajmniej 20 pracowników, musimy wprowadzić u siebie regulamin wynagradzania. Wtedy obowiązuje nas opisany wyżej tryb odstępowania od obowiązków socjalnych.

[ramka][b]Zmieniamy stopę procentową[/b]

Obniżka odpisów socjalnych polega tak naprawdę na wskazaniu niższego wskaźnika procentowego odpisu.

- Redukujemy go zatem np. z 37,50 proc. przeciętnego wynagrodzenia do np. 20 czy 10 proc. tej podstawy wymiaru.

- Nigdy nie podajemy w wartości kwotowej, np. że w 2009 r. odpisy na zatrudnionych w normalnych warunkach wynoszą 200 zł.[/ramka]