Aktualizacja: 22.09.2019 23:17 Publikacja: 20.09.2019 12:21
Foto: 123RF
Celem ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: ustawa o ZNK) jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności w produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, handlu i usługach. Działania podejmowane na podstawie ustawy o ZNK są czynione zarówno w interesie publicznym, jak i w interesie przedsiębiorców oraz klientów (art. 1 ustawy o ZNK).
Jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku m.in. poprzez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży (art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o ZNK). Z kolei według ustawy o VAT, czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
W związku z rozliczaniem podatku od nieruchomości podatnik może ponosić odpowiedzialność karną skarbową. Jak się bronić w toczącym się postępowaniu? Czy warto ustanowić pełnomocnika? Czego na pewno nie wolno powiedzieć podczas przesłuchania?
Przedsiębiorca na skali składa PIT-36, na liniówce PIT-36L, a ryczałtowiec PIT-28. Wszyscy mogą skorzystać z zeznań przygotowanych przez fiskusa w serwisie e-Urząd Skarbowy w usłudze Twój e-PIT. Ale trzeba sporo w nich dopisać.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
Opłata za opakowania jednorazowego użytku stanowi część wynagrodzenia za świadczone przez podatników usługi. Przedsiębiorcy zobowiązani są uwzględnić opłatę w podstawie opodatkowania i naliczyć od niej należny VAT.
W przypadku zawarcia umowy renty odpłatnej w zamian za przeniesienie użytkowania wieczystego i własności nieruchomości nie jest możliwe ustalenie wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania, w przypadku świadczenia usług logistycznych wskazanych w opisie sprawy, będzie stanowić jedna kwota zawierająca w sobie równowartość usługi głównej i usług pomocniczych wraz z naliczoną marżą.
Nieodpłatne testowanie próbek, które ma na celu pozyskanie informacji lub uniknięcie strat, jest związane z działalnością i nie podlega VAT.
Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy takim zabytku.
Przekazanie obuwia influencerom w ramach współpracy barterowej, w zamian za ich reklamę np. w mediach społecznościowych, podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas