Czy dopłaty trzeba raportować

Zgodnie z interpretacją ogólną ministra finansów dopłaty wniesione na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych nie stanowią działań o charakterze gospodarczym. Nie mają więc charakteru transakcji kontrolowanej.

Publikacja: 10.04.2022 09:00

Czy dopłaty trzeba raportować

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

29 grudnia 2021 r. światło dzienne ujrzała długo wyczekiwana interpretacja ogólna ministra finansów w sprawie definicji transakcji kontrolowanej (DCT1. 8203.4.2020). Z jej projektem podatnicy i środowisko doradców podatkowych mogli co prawda zapoznać się już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału ubiegłego roku (koniec marca) - stąd jego robocza nazwa „projekt marcowy”, jednakże finalne jej brzmienie w odniesieniu do kilku zagadnień odbiega od wersji wspomnianego projektu. Jednym z nich jest kwestia instytucji (w tym dopłat) uregulowanych przez kodeks spółek handlowych (k.s.h.), a zatem na poziomie ustawowym. Tym samym (przynajmniej z założenia) powinien mieć tutaj zastosowanie art. 11b ustawy o CIT mówiący, że rozdziału o cenach transferowych z tej ustawy nie stosuje się do transakcji kontrolowanych, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji kontrolowanej wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo