Zastosowanie nowych przepisów dotyczy obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych dopiero za 2022 r. W przypadku sporządzania dokumentacji podatkowych, jak i wypełniania obowiązków dokumentacyjnych za rok 2021, zastosowanie znajdują dotychczasowe przepisy, tj. obowiązujące do 31 grudnia 2021 r.

Zmiany przepisów objęły m.in. terminy w zakresie:

Foto: rp.pl

Dotychczasowe przepisy

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, obowiązujących do 31 grudnia 2021 r., podmioty powiązane, dla których istniał obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, musiały spełnić następujące obowiązki sprawozdawcze, tj. :

- złożenie na rzecz właściwego urzędu skarbowego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, a także o rynkowości stosowanych cen transferowych pomiędzy podmiotami powiązanymi;

- złożenie na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o cenach transferowych, tzw. TPR, w ramach której zawarte są dane w zakresie podatnika, realizowanych transakcji kontrolowanych, metod weryfikacji cen transferowych i wyniki przeprowadzonych analiz cen transferowych.

Obowiązki te podatnicy musieli wypełnić w ciągu 9 miesięcy po zakończeniu ich roku podatkowego. W przypadku grupowej dokumentacji cen transferowych obowiązek upływał w ciągu 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego podatnika.

W przypadku kontroli podatkowej oraz wezwania organów podatkowych do przedłożenia dokumentacji podatkowych podatnicy mieli 7 dni na przekazanie odpowiednich dokumentów.

Całość terminów prezentuje się następująco:

Foto: rp.pl

Terminy te obowiązują nadal do dokumentacji podatkowych sporządzanych za rok 2021. Projekt nowelizacji ustawy covidowej przedłuża terminy na wypełnienie obowiązków sprawozdawczych, o których mowa wcześniej, za rok 2021. Nowelizacja wydłuża terminy do:

Foto: rp.pl

Ustawa w powyższym zakresie jest na etapie legislacji i oczekuje na uchwalenie.

Przykład

Podatnik realizował jednorodną transakcję towarową na ponad 10 mln zł z podmiotem powiązanym i w związku z tym przekroczył w 2021 r. próg dokumentacyjny. W związku z tym jest zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2021. Rok podatkowy podatnika pokrywał się z rokiem kalendarzowym. Podatnik do końca września 2022 r. musi sporządzić lokalną dokumentację cen transferowych oraz złożyć informację o cenach transferowych oraz oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji. Grupową dokumentację cen transferowych za 2021 r. podatnik jest zobowiązany sporządzić do końca grudnia 2022 r.

W przypadku wejścia w życie przepisów znowelizowanej ustawy covidowej i związanego z tym wydłużenia terminów, podatnik musiałby sporządzić dokumentację lokalną, a także wypełnić obowiązki sprawozdawcze, do końca grudnia 2022 r., a dokumentację grupową sporządzić do końca marca 2023 r.

Zmiany wynikające z Polskiego Ładu

W roku 2022 zmienił się termin zarówno na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych, jak i obowiązków sprawozdawczych. Przepisy te znajdują zastosowanie po raz pierwszy dla dokumentacji podatkowych sporządzanych za rok podatkowy, który rozpoczyna się po 31 grudnia 2021 r.

W pierwszej kolejności zmiany dotyczą terminów na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych, w tym analiz cen transferowych, które podatnicy zobowiązani będą do sporządzenia w ciągu 10 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

W kolejnym kroku wydłużone zostały terminy na wypełnienie obowiązków sprawozdawczych. Zmieniono również formę składania dokumentów.

Od roku 2022 podatnicy nie będą składać oddzielnie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji i informacji o cenach transferowych. Zostanie to zastąpione jednym dokumentem. Informacja o cenach transferowych, tzw. TPR, za rok 2022 będzie zawierała również oświadczenie podatnika, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Termin na wypełnienie tego obowiązku został wydłużony do 11 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Dodatkowo wydłużono termin na przedłożenie dokumentacji podatkowych na wezwanie organów podatkowych podczas ewentualnej kontroli do 14 dni.

Całość zmian prezentuje się następująco:

Foto: rp.pl

Przykład

Podatnik realizował jednorodną transakcję towarową na ponad 10 mln zł z podmiotem powiązanym i w związku z tym jest zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok 2022. Rok podatkowy podatnika pokrywał się z rokiem kalendarzowym. W związku z tym podatnik do końca października 2023 r. musi sporządzić w formie elektronicznej lokalną dokumentację cen transferowych, a do końca listopada złożyć informację o cenach transferowych, w ramach której znajdować się będzie oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji i rynkowości cen. Grupową dokumentację cen transferowych za 2022 r. podatnik jest zobowiązany sporządzić do końca grudnia 2023 r.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę opisane zmiany w przepisach, aby uniknąć sankcji, zalecana jest szczegółowa weryfikacja obowiązków w zakresie cen transferowych, jakie ciążą na podatnikach, oraz wypełnienie ich w ustawowo odpowiednim terminie.

Wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie, ponieważ dają podatnikom więcej czasu na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych oraz sprawozdawczych. Dodatkowo uproszczono formę wypełnienia obowiązków sprawozdawczych poprzez składanie jednego dokumentu zamiast dotychczasowych dwóch.