Aktualizacja: 22.11.2024 00:44 Publikacja: 10.05.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Przedstawimy nowe wytyczne odnośnie do raportowania na temat zrównoważonego rozwoju, ze wskazanymi datami ich przyjęcia, według których określone spółki będą zobligowane do takiego raportowania. Reszta jednostek będzie mogła korzystać z nich dobrowolnie. Omówimy szczegółowo projekty ESRS od E1 do E5, obejmujące kolejno: zmianę klimatu, zanieczyszczenia, zasoby wodne i morskie, bioróżnorodność i ekosystemy oraz wykorzystanie zasobów w obiegu zamkniętym.
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju w skrócie określane są jako ESRS (ang. European Sustainability Reporting Standards). Przygotowuje je EFRAG (ang. European Financial Reporting Advisory Group), czyli Europejska Grupa Doradcza do spraw Sprawozdawczości Finansowej. Na marginesie warto dodać, że celem EFRAG jest współpraca z Komisją Europejską (dalej: KE) w: interesie publicznym, zatwierdzaniu i nanoszeniu poprawek w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, publikowanych przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości – IASB (ang. International Accounting Standards Board), a doradztwie technicznym w opracowywaniu projektów unijnych standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Niezależnie od tego, co robimy zawodowo, musimy się jakoś ubierać, więc ponoszone na ten cel wydatki mają charakter osobisty. Chyba że ubrania są trwale oznaczone logo firmy. Wtedy można rozliczyć je w kosztach.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
W określonych przypadkach organy podatkowe mogą nadać decyzji nieostatecznej rygor natychmiastowej wykonalności. Zobowiązanie określone przez organ staje się wtedy wymagalne zanim zakończy się procedowanie sprawy.
Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przy korzystaniu z karty i aplikacji do ładowania samochodów elektrycznych mamy do czynienia z dwoma odrębnymi dostawami w rozumieniu dyrektywy VAT, tj. świadczeniem usług (zapewnienie dostępu do punktów ładowania) oraz dostawą towarów (energii elektrycznej).
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Gdy dany składnik aktywów utracił całkowicie lub częściowo zdolność do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych, konieczne jest dokonanie odpisu aktualizującego, obniżającego na dzień bilansowy jego wartość bilansową.
Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego kierownik jednostki ocenia jej zdolność do kontynuacji działalności przez co najmniej 12 miesięcy, czyli rozważa czy aktywa i pasywa wykazywane w księgach umożliwiają uzyskanie korzyści ekonomicznych.
Kurs euro z 1 października br. był niższy niż rok temu. A to oznacza, że w przyszłym roku będą obowiązywać niższe limity decydujące o statusie małego podatnika, możliwości płacenia ryczałtu ewidencjonowanego czy nieprowadzenia pełnej księgowości.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Sztuczna inteligencja to hasło, które dziś odmieniamy przez wszystkie przypadki. Księgowi boją się o pracę, eksperci przekonują, że nie ma się czego obawiać. Bo AI jest z nami od pół wieku, a księgowość korzysta z jej rozwiązań na co dzień już od wielu lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas