Aktualizacja: 10.07.2025 05:32 Publikacja: 10.05.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Przedstawimy nowe wytyczne odnośnie do raportowania na temat zrównoważonego rozwoju, ze wskazanymi datami ich przyjęcia, według których określone spółki będą zobligowane do takiego raportowania. Reszta jednostek będzie mogła korzystać z nich dobrowolnie. Omówimy szczegółowo projekty ESRS od E1 do E5, obejmujące kolejno: zmianę klimatu, zanieczyszczenia, zasoby wodne i morskie, bioróżnorodność i ekosystemy oraz wykorzystanie zasobów w obiegu zamkniętym.
Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju w skrócie określane są jako ESRS (ang. European Sustainability Reporting Standards). Przygotowuje je EFRAG (ang. European Financial Reporting Advisory Group), czyli Europejska Grupa Doradcza do spraw Sprawozdawczości Finansowej. Na marginesie warto dodać, że celem EFRAG jest współpraca z Komisją Europejską (dalej: KE) w: interesie publicznym, zatwierdzaniu i nanoszeniu poprawek w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, publikowanych przez Radę ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości – IASB (ang. International Accounting Standards Board), a doradztwie technicznym w opracowywaniu projektów unijnych standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Straty są wpisane w ryzyko działalności gospodarczej. Z reguły powstają jako skutek błędnych decyzji biznesowych...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finans...
Podatnik, który poniósł wydatki samochodowe, np. na paliwo, naprawy, ubezpieczenie, może uwzględnić je jako kosz...
Przewidywane przychody generowane przez transakcje związane z udostępnieniem wartości niematerialnych i prawnych...
Dla uznania straty powstałej w wyniku oszustwa czy wyłudzenia za koszt uzyskania przychodów CIT nie wystarczy sa...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas