Korekta faktury ustrukturyzowanej – faktura korygująca

W obecnym porządku prawnym posługiwanie się fakturami ustrukturyzowanymi jest dobrowolne. Faktury ustrukturyzowana może być skorygowana w dwojaki sposób. W artykule opisujemy korektę poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej w formie faktury ustrukturyzowanej.

Publikacja: 19.02.2024 02:00

Korekta faktury ustrukturyzowanej – faktura korygująca

Foto: Adobe Stock

Należy tutaj przypomnieć, że przez fakturę ustrukturyzowaną rozumie się przez to fakturę wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie (zob. art. 2 pkt 32a ustawy o VAT).

W praktyce zdarzają się również sytuacje, gdy po wystawieniu faktury następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji, ustawodawca wskazuje na możliwość skorygowania tej faktury przez wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. Może to wynikać z powodu zaistniałem pomyłek dot. m.in. kwoty netto, stawki i kwoty podatku, kwoty brutto, danych nabywcy lub sprzedawcy lub jakichkolwiek innych pozycji faktury. Ale także być wynikiem zdarzeń późniejszych, np. udzielenia rabatu potransakcyjnego, zwrotu towarów lub opakowań, zwrotu zaliczek podlegających opodatkowaniu, czy podwyższenia ceny. W tym celu mogą być wystawiane faktury korygujące przez sprzedawcę, a niektóre błędy mogą być korygowane poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Komu 1,5 proc. PIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak podatek u źródła wpływa na wysokość VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Hipotetyczne odsetki są kosztem uzyskania przychodów CIT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zostały dwa tygodnie na złożenie rocznego PIT przedsiębiorcy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak wycenić aktywa wypracowujące korzyści ekonomiczne grupowo