Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT

Pod koniec trwania umowy leasingu operacyjnego, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepiej wykupić samochód do majątku firmowego, czy do prywatnego. Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba wcześniej przeanalizować jej konsekwencje podatkowe.

Publikacja: 22.07.2024 04:30

Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT

Foto: Adobe Stock

Korzystanie z samochodów osobowych na podstawie umowy leasingu operacyjnego jest w Polsce bardzo powszechne. Podstawowe zalety tego rozwiązania to możliwość rozłożenia kosztu zakupu samochodu w czasie, duża elastyczność w zakresie możliwości wykorzystywania samochodu po zakończeniu umowy, a także możliwość zaliczenia wydatków związanych z jego użytkowaniem do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy.

W przypadku leasingu operacyjnego samochód będący przedmiotem umowy stanowi własność leasingodawcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca będący przedsiębiorcą ma natomiast prawo do zaliczania rat leasingowych oraz wydatków związanych z użytkowaniem samochodu do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT mogą także odliczyć 50 lub 100 proc. VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz inne wydatki dotyczące samochodu.

Pozostało 97% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Zakup tabletów – koszt czy środek trwały
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Dokumenty fiskalne mogą być przechowywane w formie elektronicznej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Sprzedajesz działkę? Możesz zostać podatnikiem VAT
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od sprzedaży gier planszowych
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wymiana handlowa z Ukrainą – o czym należy pamiętać