Udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu a odliczenie VAT

Sądy uznają, że udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu, także w celu dojazdu do domu, mieści się w ramach działalności gospodarczej pracodawcy. Inaczej jest w odniesieniu do najmu pojazdów służbowych.

Publikacja: 13.09.2020 09:15

Udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu a odliczenie VAT

Foto: Adobe Stock

Użytkowanie w przedsiębiorstwie samochodów niejednokrotnie wiąże się z ich przekazaniem pracownikom, zwłaszcza, gdy realia rynku wymuszają prowadzenie działań mobilnych. Podatnicy powinni zwracać przy tym uwagę na kwestię odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami.

Mówiąc w uproszczeniu, w przypadku wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w działalności opodatkowanej VAT, podatnikowi przysługuje odliczenie jedynie 50 proc. podatku naliczonego. Pełne skorzystanie z tego prawa jest możliwe tylko wtedy, gdy dany pojazd da się uznać za wykorzystywany całkowicie w działalności gospodarczej podatnika, a więc gdy wykluczone jest jego użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością. Musi to mieć, z zasady, potwierdzenie w przyjętym sposobie wykorzystywania pojazdów w przedsiębiorstwie, w szczególności w ustalonym regulaminie użytkowania. Ponadto konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu. Generalnym celem regulacji w tym zakresie jest to, aby jakiekolwiek wykorzystanie samochodu osobowego poza działalnością gospodarczą wykluczało pełne odliczenie.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama