Aktualizacja: 17.07.2020 07:41 Publikacja: 19.07.2020 07:41
Foto: Adobe Stock
- Spółka (podatnik VAT czynny) prowadzi warsztat samochodowy. Spółka zawarła z miastem umowę o organizację praktyk dofinansowanych ze środków unijnych, dotyczących kształcenia zawodowego uczniów. Wśród rodzajów działalności spółka nie ma wymienionych usług doskonalenia zawodowego ze względu na to, że wykonuje je sporadycznie. Spółka nie jest jednostką objętą systemem oświaty ani jednostką badawczo-rozwojową. Usługi świadczone przez spółkę na podstawie umowy zawartej z miastem mają polegać na kształceniu zawodowym poprzez odbycie praktyki przez uczniów szkoły zawodowej z kierunkiem kształcenia, tj. mechanik (elektryk) samochodowy. Spółka zapewni odpowiednie stanowisko pracy dla praktykanta, niezbędne sprzęty, narzędzia, zaplecze i odzież roboczą, udostępni warsztaty oraz pomieszczenia techniczne i biurowe. Spółka będzie szkolić praktykantów na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bhp, przepisów przeciwpożarowych oraz zapozna ich z obowiązującym regulaminem pracy na stanowisku, którego dotyczy praktyka zawodowa. Będzie też sprawować nadzór nad odbywaniem praktyki, a po jej zakończeniu wyda praktykantowi dokument potwierdzający jej odbycie. Czy spółka powinna wystawiać faktury z tytułu refundacji kosztów związanych z odbywaniem praktyki ze zwolnieniem z VAT? – pyta czytelnik.
W tym roku przedsiębiorcy mają dodatkowe dwa miesiące na sporządzenie i złożenie deklaracji na podatek od nieruchomości. Powinni w tym czasie ponownie przyjrzeć się firmowej infrastrukturze.
Jeżeli organ przystąpił do weryfikacji rozliczeń podatku od nieruchomości, to należy już w trakcie kontroli przeanalizować ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej. Gdy jest ono istotne, warto rozważyć złożenie czynnego żalu.
Gdy restrukturyzacja zobowiązań dłużnika zostanie uznana za pomoc publiczną, spłata zobowiązań w zakresie wierzytelności powstałych z tytułu podatków może polegać wyłącznie na odroczeniu terminu płatności lub rozłożeniu na raty.
Odpowiednie podejście do udokumentowania i wykazania straty ponoszonej na poszczególnych transakcjach lub na całej działalności może znacząco ograniczyć ryzyka związane z potencjalnymi pytaniami i zastrzeżeniami organów podatkowych.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
Gdy zakres dodatkowych robót i należne za nie wynagrodzenie nie zostały wcześniej przez strony zgodnie ustalone i zostały później zasądzone przez sąd, dopiero wtedy możliwe jest ustalenie podstawy opodatkowania VAT.
W przypadku cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej nie dochodzi do przeniesienia własności lokalu, lecz prawa do jego nabycia w przyszłości. Do podstawy opodatkowania VAT wlicza się więc tylko kwotę odstępnego.
Opłata za opakowania jednorazowego użytku stanowi część wynagrodzenia za świadczone przez podatników usługi. Przedsiębiorcy zobowiązani są uwzględnić opłatę w podstawie opodatkowania i naliczyć od niej należny VAT.
W przypadku zawarcia umowy renty odpłatnej w zamian za przeniesienie użytkowania wieczystego i własności nieruchomości nie jest możliwe ustalenie wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania, w przypadku świadczenia usług logistycznych wskazanych w opisie sprawy, będzie stanowić jedna kwota zawierająca w sobie równowartość usługi głównej i usług pomocniczych wraz z naliczoną marżą.
Nieodpłatne testowanie próbek, które ma na celu pozyskanie informacji lub uniknięcie strat, jest związane z działalnością i nie podlega VAT.
Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy takim zabytku.
Przekazanie obuwia influencerom w ramach współpracy barterowej, w zamian za ich reklamę np. w mediach społecznościowych, podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas