Ceny transferowe: kiedy zasadna jest analiza zgodności

Analizę zgodności należy przygotować wtedy, gdy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwie w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych albo gdy nie ma danych wewnętrznych lub zewnętrznych.

Publikacja: 14.06.2020 15:45

Nowe terminy naborów wniosków w ramach programu regionalnego na 2021 rok

Nowe terminy naborów wniosków w ramach programu regionalnego na 2021 rok

Foto: AdobeStock

Analiza zgodności ma na celu wykazanie zgodności warunków, na jakich została zawarta transakcja kontrolowana z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niezależne.

W rekomendacjach odnoszących się do sporządzania analizy zgodności wskazano dwa przypadki, w których zasadne jest sporządzenie analizy w tej formie. Po pierwsze, do analizy zgodności można przystąpić w sytuacji, kiedy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwie w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych, np. w przypadku technik wyceny. Drugim przypadkiem, w którym nie jest możliwe sporządzenie analizy porównawczej, jest brak danych wewnętrznych lub zewnętrznych. Co istotne, podatnik powinien zachować należytą staranność w zakresie próby pozyskania danych porównawczych. W praktyce oznacza to konieczność udokumentowania kroków podjętych w celu zidentyfikowania danych porównawczych oraz uzasadnienia braku możliwości zastosowania takich danych.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Jest czas na przegląd firmowych obiektów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Podatnik mądry po szkodzie w podatku od nieruchomości
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Czy niezapłacony VAT można umorzyć w restrukturyzacji
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Kiedy fiskus spyta o poniesioną stratę?
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Obowiązek podatkowy w VAT może powstać z chwilą uprawomocnienia wyroku