Reklama
Rozwiń

Czy od udostępniania pracowników trzeba zapłacić podatek u źródła

Usługi udostępniania pracowników nie są tożsame z usługami zarządzania i kontroli ani nie stanowią świadczenia o podobnym charakterze, jednak są podobne do usług rekrutacji i pozyskiwania personelu.

Aktualizacja: 28.03.2021 15:09 Publikacja: 28.03.2021 07:59

Czy od udostępniania pracowników trzeba zapłacić podatek u źródła

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 13 stycznia 2021 r. (I SA/Gl 1338/20).

Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. W związku z prowadzoną działalnością nabywa od nierezydentów usługi polegające na udostępnianiu wykwalifikowanych pracowników innych spółek wchodzących w skład grupy, przy czym usługi mogą dotyczyć zarówno wykwalifikowanych pracowników wyższego szczebla (pełniących funkcje związane m.in. z zarządzaniem, ustalaniem strategii, controllingiem itd.), jak również szeregowych pracowników biurowych lub produkcyjnych. W ramach tych usług, kontrahent pozostaje pracodawcą względem udostępnianego pracownika, pełni standardowe administracyjne funkcje pracodawcy, a także ponosi koszty jego zatrudnienia. Zdarzają się również sytuacje, w których dochodzi do zmiany pracodawcy. W takim przypadku funkcja kontrahenta polega na ponoszeniu kosztów związanych z opłacaniem w kraju swojej siedziby składek na ubezpieczenie emerytalne takiego pracownika. Zdaniem spółki nie jest ona obowiązana do pobrania podatku u źródła, ponieważ opisane usługi nie stanowią usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu ani usług zarządzania i kontroli bądź świadczeń do nich podobnych.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Jak rozliczyć VAT od opłat pobieranych przez serwis internetowy
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Praca cudzoziemca na nowych zasadach
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
PESEL obywatela Ukrainy nie decyduje o jego rezydencji podatkowej
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Rezerwy pracownicze w świetle MSR 19 i polskich przepisów
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Usługi niematerialne. NSA uznał, że „duch przepisów” jest ponad literą prawa