Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: klauzula przejrzystości jest stosowana przez fiskusa i sądy

Zgodnie z koncepcją look through approach, gdy w danej strukturze występuje pośrednik należności oraz rzeczywisty właściciel wypłacanej kwoty, płatnik może zastosować przepisy odpowiedniej UPO państwa siedziby tego drugiego podmiotu.

Aktualizacja: 13.09.2020 12:18 Publikacja: 13.09.2020 12:15

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: klauzula przejrzystości jest stosowana przez fiskusa i sądy

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z koncepcją look through approach (zwaną także klauzulą przejrzystości), w przypadku występowania pośrednika należności oraz kolejnego w łańcuchu płatności podmiotu będącego rzeczywistym właścicielem tej należności, płatnik ma prawo do zastosowania przepisów odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) państwa siedziby rzeczywistego właściciela wypłacanej należności, a nie jej bezpośredniego odbiorcy.

Koncepcja look through approach nie została dotychczas uregulowana w polskich przepisach prawa podatkowego, natomiast Ministerstwo Finansów odniosło się do niej w projekcie Objaśnień podatkowych z 19 czerwca 2019 r. w zakresie poboru podatku u źródła. W projekcie Objaśnień podatkowych, ministerstwo wskazało, że podmioty pośredniczące, a więc te, które co do zasady nie spełniają definicji rzeczywistego właściciela, nie powinny korzystać z uprawnień przyznawanych przez poszczególne UPO. Niemniej jednak z uprawnień przewidzianych w UPO i prawie Unii Europejskiej (tzn. Dyrektywy PS i IR) mogą korzystać inwestorzy (udziałowcy) z kraju objętego tymi postanowieniami, jeżeli są oni podatnikami w stosunku do otrzymanej należności i spełniają inne warunki przewidziane dla tych uprawnień (np. w określonych sytuacjach posiadają status rzeczywistego właściciela).

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Julita Karaś-Gasparska: Strata stracie nierówna
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
KSeF. Czas przygotować się do e-fakturowania. Terminy, wymagania, kary
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Wydatki na samochód wpływają na opodatkowanie IP Box
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Trudne do wyceny wartości niematerialne – rola analizy DEMPE
Podatki, Księgowość i Rachunkowość
Strata powstała w wyniku oszustwa może być podatkowym kosztem
Reklama
Reklama