Aktualizacja: 14.11.2016 07:28 Publikacja: 14.11.2016 07:28
Foto: www.sxc.hu
Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 2 sierpnia 2016 r. (ITPP1/4512-409/16/BS).
Sprawa dotyczyła pośrednika ubezpieczeniowego, który współpracuje jako podwykonawca ze spółką posiadającą zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności agencyjnej. Do zadań wnioskodawcy jako subagenta należą czynności takie jak: prezentowanie klientom oferty produktów ubezpieczeniowych towarzystw, które współpracują ze spółką-agentem, pozyskiwanie klientów, wykonywanie czynności związanych z przygotowaniem i realizacją produktów ubezpieczeniowych (udzielanie informacji o zakresie ubezpieczenia oraz treści oferty produktu ubezpieczeniowego, a także informacji wymaganych przez ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym, doręczanie dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy, wystawianie polis, przyjmowanie wpłat składek i przekazywanie ich do towarzystwa ubezpieczeń, monitorowanie wpłat należności, itp.), kolportaż i dystrybucja materiałów promocyjnych oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku agenta i towarzystw ubezpieczeniowych wśród klientów. Wynagrodzenie wypłacane wnioskodawcy jest częścią wynagrodzenia otrzymanego przez spółkę-agenta od towarzystw ubezpieczeniowych.
W 2024 r. mamy niższy limit zwolnienia z PIT na upominki z funduszu socjalnego. Pracodawca i pracownik nie muszą się jednak przejmować PIT, jeśli prezent jest klasyczną darowizną. Wtedy rozlicza się go inaczej i podatku łatwo uniknąć.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że do 31 stycznia pracodawcy mają obowiązek złożenia PIT-11 i PIT-4R. Mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania formularzy.
Błędu w numerze NIP nabywcy lub jego braku na paragonie nie można skorygować jako oczywistej omyłki w dodatkowej ewidencji w trybie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na świąteczne przyjęcie dla pracowników. Samozatrudnionych i kontrahentów skarbówka każe wyrzucać z kosztów.
Zielone Orły 'Rzeczpospolitej': najważniejsze osiągnięcia nagrodzonych w 2024 roku
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
Zdarza się, że jednostki kultury nabywają usługę artystyczną od zagranicznych artystów, a oprócz wynagrodzenia podstawowego zapewniają im świadczenia dodatkowe, np. transport czy zakwaterowanie. Czy płatnik zapewniając takie świadczenia powinien badać swoje obowiązki w zakresie podatku u źródła?
Płatnik nie musi pobierać podatku u źródła od dywidendy wypłacanej zagranicznemu podmiotowi, gdy odbiorca korzysta w stosunku do tej dywidendy ze zwolnienia o charakterze przedmiotowym na podstawie przepisów implementujących dyrektywę PS.
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Dokument Wspólnej Praktyki CP14 je wyjaśnia.
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Wniesienie nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej aportem do spółki komunalnej stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą VAT, co umożliwi gminie pełne odliczenie podatku naliczonego.
Obowiązek podatkowy w przypadku dostarczenia prenumeraty zdigitalizowanych treści cyfrowych powstaje w momencie udostępnienia prenumeraty treści cyfrowych (z chwilą wykonania usługi) w formie elektronicznej. Dla usług ciągłych oznacza to koniec każdego okresu rozliczeniowego.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkania integracyjne pracowników i członków zarządu. Z innymi uczestnikami będzie problem.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas