Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika w sprawie rozliczenia VAT związanego z produkcją tzw. złota inwestycyjnego. Sąd kasacyjny uznał, że taka firma nie zawsze może skorzystać z pełnego odliczenia podatku.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zajmuje się m.in. wytwarzaniem złota inwestycyjnego w rozumieniu art. 121 ust. 1 ustawy o VAT. We własnym imieniu i na własny rachunek najpierw kupuje złoto nieinwestycyjne (złom szlachetny), a następnie przetwarza je w inwestycyjne (głównie sztabki). Potem kruszec trafia do sprzedaży. Oferowany jest klientom zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Firma zauważyła, że dostawa krajowa wyprodukowanego złota inwestycyjnego jest realizowana z zastosowaniem zwolnienia (art. 122 ust. 1 ustawy o VAT). W przyszłości chce kupować też usługi firm zewnętrznych, głównie marketingowe i reklamowe.
Zapytała m.in., czy będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu usług marketingowych czy reklamowych wytworzonego złota inwestycyjnego. Sama uważała, że tak.
W jej ocenie zasadnicze znaczenie ma art. 124 ust. 2 ustawy o VAT. Daje on prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług (w tym nabycia wewnątrzwspólnotowego i importu), które są bezpośrednio związane z wytworzeniem (produkcją) złota inwestycyjnego lub przetworzeniem w złoto inwestycyjne.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Wskazał, że art. 124 ustawy o VAT jest przepisem szczególnym. Musi być stosowany zgodnie ze ścisłym brzmieniem. A nie przewiduje on dla podatnika wykonującego czynności zwolnione na podstawie art. 122 ust. 1 prawa do odliczenia każdego podatku naliczonego z tytułu zakupów związanych z obrotem złotem inwestycyjnym.
Stanowisko urzędników kolejno potwierdziły sądy administracyjne. NSA uznał, że bez ograniczeń można odliczać VAT np. od usług poszukiwania złóż, ich kontroli czy kontroli produkcji.
Jak tłumaczyła sędzia Dagmara Dominik-Ogińska, cel dyrektywy 112 i kontekst systemowy przemawiają za tym, że sporne usługi marketingu i reklamy nie podlegają szczególnej procedurze określonej w art. 124 ustawy o VAT.
Wyrok jest prawomocny.