Do przejścia na samozatrudnienie zachęca zmiana ustawy o PIT sprzed dwóch lat. Na liniowy podatek nie trzeba już czekać ponad rok. Wystarczy rozwiązać do końca grudnia umowę o pracę, a w styczniu założyć własną firmę.

Można od razu wybrać stawkę liniową, nawet jeśli współpracujemy z byłym pracodawcą i wykonujemy te same czynności co na etacie (byleby pod płaszczykiem działalności nie był to nadal stosunek pracy).

Jeśli jednak zrezygnujemy z umowy o pracę dopiero w styczniu 2013 r., 19- -proc. stawkę będziemy mogli wybrać najwcześniej w 2014 r. Chyba że nie współpracujemy ze swoim byłym pracodawcą albo też robimy dla niego co innego niż w czasie stosunku pracy.

Przykład

Pan Kowalski prowadzi księgi rachunkowe w firmie X. W grudniu zamierza się zwolnić, a od stycznia założyć biuro rachunkowe. Nadal będzie współpracować z firmą X, wystawiając faktury za swoje usługi. Może jednak od razu wybrać podatek liniowy.

Reklama
Reklama

Przykład

Pan Nowak jest informatykiem. Pracuje w firmie Y. Na początku przyszłego roku zamierza rozwiązać umowę o pracę i założyć własną działalność. Nie będzie współpracował z firmą Y, także może od początku płacić podatek liniowy.

Stawkę liniową mogą wybrać też osoby związane poprzednio z kontrahentem umową-zleceniem bądź umową o dzieło.

Przykład

Pani Kowalska jest korektorką i współpracuje na podstawie umowy-zlecenia z wydawnictwem. W przyszłym roku chce założyć własną firmę. Będzie świadczyć usługi tej samej redakcji, ale ma prawo do podatku liniowego.