Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 22 sierpnia 2012 r. (IBPBI/2/423-511/12/AP oraz IBPBI/2/ 423-512/12/AP).

Wnioskodawca (dalej również jako „Spółka") będący spółką dominującą, wraz ze spółkami od niego zależnymi zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej jako: PGK albo Grupa) w rozumieniu ustawy o CIT. Nie jest wykluczone, że po utworzeniu Grupy spółki wchodzące w jej skład będą dokonywały połączeń przez przejęcie innych spółek z Grupy, bądź spoza niej.

Do połączenia dochodziłoby zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie przez spółkę przejmowaną na spółkę przejmującą całego majątku w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej.

W związku z rozważanym scenariuszem, wnioskodawca zwrócił się do ministra finansów z pytaniem, czy tego rodzaju przekształcenia będą miały wpływ na status PGK na gruncie ustawy o CIT.

Zdaniem Spółki, jeżeli nie dojdzie do naruszenia warunków niezbędnych do uznania PGK za podatnika w myśl przepisów ustawy o CIT, to opisane wyżej przekształcenia nie powinny skutkować utratą przez Grupę statusu podatnika.

Stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę znalazło potwierdzenie w dwóch odrębnych interpretacjach wydanych przez Izbę Skarbową w Katowicach. Jedna z interpretacji odnosiła się do połączeń spółek wewnątrz PGK, natomiast druga do przejmowania przez spółki z Grupy innych spółek spoza PGK.

Marek Suchowiecki konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Marek Suchowiecki konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Komentuje Marek Suchowiecki, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Przepisy umożliwiające tworzenie podatkowych grup kapitałowych zostały wprowadzone do ustawy o CIT już kilkanaście lat temu. Pomimo tego, PGK nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością.

Po części ma na to wpływ fakt, że do utworzenia PGK niezbędne jest spełnienie wielu warunków. Niewielka popularność Grup, a w konsekwencji również niezbyt obszerne orzecznictwo w tym zakresie powodują, że każde nowe rozstrzygnięcie na temat PGK może być istotne dla podatników.

W komentowanej interpretacji wnioskodawcy zależało na potwierdzeniu, że przejęcia dokonywane przez jedną ze spółek wchodzącą w skład Grupy spowodują utratę przez nią statusu podatnika dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Przepisy regulujące funkcjonowanie PGK znajdują się w art. 1a ustawy o CIT. Zgodnie z nimi, warunki utworzenia Grupy będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych są następujące:

1) mogą ją utworzyć co najmniej dwie spółki będące wyłącznie spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnymi i mające siedzibę na terytorium Polski;

2) przeciętny kapitał zakładowy, określony zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o CIT, przypadający na każdą z tych spółek, nie może być niższy niż 1 000 000 zł;

3) spółka dominująca musi posiadać bezpośredni 95 proc. udział w kapitale zakładowym spółek zależnych;

4) spółki zależne nie mogą posiadać udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę;

5) w spółkach tworzących Grupę co do zasady nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa.

Przepisy ustawy o CIT regulują też tryb utworzenia PGK, sposób jej zarejestrowania oraz okres, przez jaki Grupa musi działać. Dodatkowo, po utworzeniu Grupy wymagane jest, aby spółki wchodzące w jej skład:

1) nie korzystały ze zwolnień z podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw;

2) nie pozostawały w związkach powodujących zaistnienie okoliczności, o których mowa w art. 11 ustawy o CIT, z podatnikami spoza PGK;

Ponadto, w każdym roku funkcjonowania Grupy udział dochodów w przychodach PGK, określony zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o CIT, musi wynieść co najmniej 3 proc. Przepisy ustawy o CIT wskazują też wprost, że po rejestracji umowy o utworzeniu PGK nie może być ona rozszerzona na inne spółki.

Analiza przytoczonych regulacji nie pozwala wprost na odpowiedź na pytanie zadane przez wnioskodawcę. Niemniej, należy przyjąć, że do utraty statusu podatnika przez PGK doszłoby wówczas, gdyby w wyniku połączeń opisywanych przez wnioskodawcę któryś z powyższych warunków został naruszony, np. gdyby w wyniku połączeń liczba spółek wchodzących w skład PGK zmniejszyłaby się do jednego podmiotu.

Natomiast sam fakt dokonania przez spółkę z Grupy połączenia czy to z inną spółką wchodzącą w skład PGK, czy też ze spółką spoza Grupy, nie powinien mieć wpływu na możliwość funkcjonowania PGK jako podatnika na gruncie ustawy o CIT. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Izbę Skarbową w komentowanej interpretacji.

Warto zauważyć, że w podobnym tonie wypowiadały się już wcześniej organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 24 lipca 2012 r. (IPPB5/423-335/12-4/JC), czy Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 14 lipca 2011 r. IBPBI/2/423-800/11/SD).