Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1671/10)
wydał korzystny dla podatników wyrok dotyczący opodatkowania niepodzielonego zysku spółki kapitałowej przekształconej w spółkę komandytową.
Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. We wniosku podatniczka wyjaśniła, że była wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w kwietniu 2009 r. została przekształcona w spółkę komandytową. Kapitał podstawowy spółki komandytowej został utworzony z wartości netto majątku spółki przekształcanej. Dotychczasowi wspólnicy objęli kapitały udziałowe w spółce komandytowej w relacjach odpowiadających ich udziałom w kapitale zakładowym starej spółki.
Podatniczka zapytała, czy do niepodzielonych zysków przekształcanej spółki osiągniętych przed 1 stycznia 2009 r. ma zastosowanie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT. W jej ocenie nie. Zauważyła, że art. 24 ust. 5 pkt 8 został dodany do ustawy o PIT 1 stycznia 2009 r. Dlatego opodatkowaniu na dzień przekształcenia mogą podlegać jedynie dochody stanowiące niepodzielone zyski przekształcanych spółek kapitałowych osiągnięte od 1 stycznia 2009 r. Dopiero bowiem z tym dniem pojawiła się podstawa prawna do nałożenia na te wartości obowiązku opodatkowania po przekształceniu w spółkę osobową.
Odpowiedź fiskusa była inna. Przypomniał, że po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową zyski niepodzielone na dzień tego przekształcenia stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych i podlegają opodatkowaniu. Płatnikiem jest spółka powstała w wyniku przekształcenia. W ocenie fiskusa art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT ma zastosowanie do niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową osiągniętych przed 1 stycznia 2009 r. Ponadto w interpretacji wyjaśniono, że niepodzielony zysk to kwoty, co do których spółka nie podjęła uchwały o podziale i wypłacie wspólnikom. A także te, które zostały przekazane np. na fundusz zapasowy.
Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie również okazało się niekorzystne dla wspólniczki. Oddalając jej skargę, sąd w całości bowiem potwierdził stanowisko fiskusa.
Rację podatniczce przyznał dopiero sąd kasacyjny. NSA wyjaśnił, że niepodzielony zysk to nie tylko niewypłacona dywidenda czy kwoty przekazane np. na kapitał zapasowy. To także kwoty, które nie zostały przekazane na żadne fundusze firmy zgodnie z kodeksem spółek handlowych. Ponadto sąd zgodził się ze skarżącą, że opodatkowaniu na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT podlegają tylko niepodzielone zyski osiągnięte po 1 stycznia 2009 r. Jak podkreślił sędzia NSA Krzysztof Winiarski, wprowadzona zmiana miała charakter normotwórczy. Wyrok jest prawomocny.