[b]Odpowiadają Jan Wacławek, doradca podatkowy, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers i Marcin Madej, doradca podatkowy, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers:[/b]
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT zwolnione z podatku są „dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych”.
Czy umorzona kwota pożyczki mieści się w tym zwolnieniu? Aby to rozstrzygnąć, trzeba przede wszystkim ustalić, czy umorzenie jest przysporzeniem, o którym mówi przepis, oraz czy modernizacja środka trwałego uprawnia do zwolnienia.
Pożyczka jest świadczeniem zwrotnym, jednakże jej umorzenie (także częściowe) można już uznać za „inne nieodpłatne świadczenie”, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT.
Z pytania wynika, że spółka otrzymała pożyczkę na modernizację środków trwałych. Zakładając, że modernizacja podnosi wartość użytkową oraz zwiększa wartość początkową tych środków trwałych, możemy mówić o ich ulepszeniu (zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o CIT). W art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT nie wymieniono wprost kategorii ulepszenia, jako umożliwiającej zwolnienie z opodatkowania. Jednocześnie przepis ten wskazuje również na fakt dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zakupionych lub wytworzonych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Mając na uwadze, że od zwiększonej wartości środków trwałych (wynikającej z przeprowadzonej modernizacji) spółka powinna naliczać odpisy amortyzacyjne, naszym zdaniem kwota umorzonej pożyczki (z której sfinansowano modernizację) może być zwolniona z podatku.