Tak wynika z [b]wyroku WSA w Opolu z 11 lutego 2009 r. (I SA/Op 275/08).[/b]Organ podatkowy I instancji wydał decyzję o odpowiedzialności członka zarządu spółki za jej zaległości z tytułu VAT oraz o dodatkowym zobowiązaniu w VAT za styczeń, lipiec i sierpień 2002 r. Podatnik odwołał się do izby skarbowej, która uchyliła decyzję I instancji w zakresie zaległości za lipiec i sierpień, natomiast co do stycznia utrzymała ją w mocy. W skardze do WSA podatnik zażądał zmiany decyzji także w części dotyczącej zobowiązania za styczeń, jak i dodatkowego zobowiązania. Zarzucił organom podatkowym m.in. naruszenie art. 107 ordynacji podatkowej, stwierdzając, że nie wynika z niego, by odpowiedzialność osób trzecich odnosiła się do sankcji administracyjnej, którą w opinii skarżącego jest dodatkowe zobowiązanie w VAT.

WSA uchylił decyzję. Podzielił opinię skarżącego co do charakteru dodatkowego zobowiązania w VAT, wskazując, że nie jest ono podatkiem, ale jedynie sankcją administracyjną. W związku z tym w razie niezapłacenia sankcji nie powstaje zaległość podatkowa, a członek zarządu może odpowiadać tylko za zaległości podatkowe.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Aleksandra Bembnista, konsultantka w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte (biuro w Gdańsku)[/b]

Instytucja odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe to szczególny sposób egzekwowania przez organy skarbowe należności z tytułu zaległości podatkowych. Ponieważ odpowiedzialność ta ma charakter wtórny (bo np. członek zarządu nie odpowiada za zobowiązania własne, lecz spółki), jej zastosowanie wymaga spełnienia ściśle określonych ustawowo przesłanek. Art. 107 § 1 ordynacji podatkowej mówi natomiast, że zakresem odpowiedzialności objęte są jedynie zaległości podatkowe osoby pierwotnie zobowiązanej do uiszczenia podatku.

Reklama
Reklama

Opolski sąd, uznając dodatkowe zobowiązanie podatkowe za sankcję administracyjną, słusznie wyłączył ją z kręgu zobowiązań, za które odpowiedzialność mogą ponosić osoby trzecie, w tym wypadku członkowie zarządu. Wcześniej do takiego wniosku doszły [b]NSA w wyroku z 28 sierpnia 2008 r. (FSK 772/07) i WSA w Gdańsku w wyroku z 25 maja 2007 r. (I SA/Gd 538/06)[/b].

To, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT stanowi sankcję administracyjną, potwierdziły [b]Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu z 15 stycznia 2009 r. (C-502/07) i Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 30 listopada 2004 r. (SK 31/04)[/b]. Należy mieć nadzieję, że w konsekwencji organy podatkowe zaprzestaną praktyki obciążania nim osób trzecich ponoszących odpowiedzialność za cudze zaległości.Pamiętajmy, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe zostało usunięte z przepisów ustawy o VAT od 1 grudnia 2008 r. Problem ewentualnej odpowiedzialności za nie będzie zatem dotyczył spraw, do których stosuje się stan prawny obowiązujący przed tą datą.[/ramka]