Nowe przepisy odraczają bowiem w takiej sytuacji moment ujęcia sprzedaży w deklaracji.

Od 1 grudnia br. zmieniają się zasady wykazywania w deklaracji VAT wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) niepotwierdzonej odpowiednimi dowodami. Dotyczy to zarówno momentu wykazania dostawy w sytuacji, gdy nie została ona potwierdzona ustawowo wymaganymi dokumentami, jak i sposobu korygowania rozliczeń po późniejszym ich zebraniu. Sama lista dokumentów potwierdzających WDT pozostawiona została niestety bez zmian.

[srodtytul]Jeśli nie ma dowodów...[/srodtytul]

Zgodnie z nowymi przepisami firma może zastosować 0-proc. stawkę dla WDT pod warunkiem posiadania – przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy – dowodów, że towary zostały wywiezione z kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Od 1 grudnia niespełnienie tego warunku nie powoduje jednak – tak jak było do tej pory – konieczności wykazania tej dostawy w deklaracji za okres powstania obowiązku podatkowego (ze stawką VAT właściwą dla dostawy krajowej). Nowe regulacje odraczają moment wykazania w deklaracji niepotwierdzonych dostaw wewnątrzwspólnotowych. W rezultacie, w zależności od wybranego sposobu składania deklaracji (miesięczne lub kwartalne), podatnik będzie miał obowiązek odpowiedniego przesunięcia niepotwierdzonych WDT do deklaracji za przyszłe okresy.

[srodtytul]... nie wykazujemy w pierwszej deklaracji[/srodtytul]

Gdy podatnik nie zgromadził w terminie dokumentów potwierdzających WDT, przepisy przewidują dwa warianty rozliczenia – uzależnione od sposobu składania deklaracji (kwartalnie lub miesięcznie) oraz od tego, kiedy przypada miesiąc rozliczeniowy, w którym nie zgromadził wymaganych dokumentów.

Jeśli składa deklaracje kwartalne lub miesięczne, ale ten miesiąc jest trzecim w kwartale, brak wymaganych dokumentów przed terminem złożenia deklaracji nie oznacza konieczności wykazania tej transakcji w rozliczeniu za ten okres ze stawką właściwą dla dostawy krajowej. Jeżeli przed upływem terminu złożenia deklaracji za następny okres rozliczeniowy podatnik nadal nie będzie posiadał wymaganych dowodów, rozpozna dostawę w deklaracji za ten następny okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju.

[ramka][b]Przykład[/b]

WDT dokonana i zafakturowana w marcu zostanie wykazana ze stawką 0 proc. w deklaracji za pierwszy kwartał (lub w deklaracji za marzec w przypadku składania deklaracji miesięcznych) tylko wtedy, gdy będzie potwierdzona do 25 kwietnia wymaganymi dokumentami. W przeciwnym razie nie trzeba jej wykazywać. Jeśli dokumenty potwierdzające WDT nie zostaną natomiast zgromadzone do 25 lipca (lub do 25 maja dla deklaracji składanych miesięcznie), transakcję trzeba wykazać ze stawką VAT właściwą dla dostawy krajowej (odpowiednio w deklaracji za drugi kwartał lub w deklaracji za kwiecień).[/ramka]

[srodtytul]Potem trzeba skorygować[/srodtytul]

Otrzymanie wymaganych dowodów po upływie terminu złożenia deklaracji upoważnia podatnika do wykazania WDT ze stawką 0-proc. w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (i zrobienia korekty deklaracji oraz informacji podsumowującej). Literalna interpretacja prowadzi do wniosku, że każdy przypadek otrzymania wymaganych dowodów po terminie złożenia deklaracji za okres powstania obowiązku podatkowego skutkować będzie koniecznością korekty deklaracji. We wskazanym wcześniej przykładzie otrzymanie wymaganych dowodów po 25 kwietnia spowoduje zatem obowiązek korekty deklaracji za pierwszy kwartał (lub deklaracji za marzec) w celu wykazania WDT ze stawką 0-proc., korekty deklaracji za drugi kwartał (lub deklaracji za kwiecień) – jeśli dostawa ta została w niej wykazana ze stawką krajową – oraz korekty informacji podsumowującej.

[srodtytul]Czekamy na dowody[/srodtytul]

Nieco odmienne zasady rozliczenia przewidziane są dla deklaracji miesięcznych, jeśli miesiąc, za który podatnik nie zgromadził wymaganych dokumentów, jest pierwszym lub drugim w kwartale. W sytuacji braku dokumentów przed terminem złożenia deklaracji za pierwszy lub drugi miesiąc kwartału podatnik nie będzie wykazywał w nich niepotwierdzonych WDT jako transakcji krajowych. Wykaże je w deklaracji za miesiąc, za który posiadać będzie (w terminie do złożenia deklaracji za ten okres) wymagane dokumenty, nie później jednak niż za ostatni w kwartale okres miesięczny. Oznacza to, że dopiero brak dokumentów przed upływem terminu złożenia deklaracji za ostatni miesiąc w kwartale skutkować będzie koniecznością wykazania dostawy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju.

[ramka][b]Przykład[/b]

WDT dokonana i zafakturowana w lutym powinna zostać potwierdzona przed 25 marca. Nieposiadanie w tej dacie dokumentów oznacza odroczenie momentu wykazania dostawy do deklaracji za kolejny okres rozliczeniowy. Zebranie dokumentów przed 25 kwietnia pozwoli na zastosowanie na bieżąco stawki 0 proc., natomiast ich brak powodować będzie konieczność wykazania dostawy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru w kraju.[/ramka]

Otrzymanie przez podatnika dowodów w terminie późniejszym niż termin złożenia deklaracji za ostatni miesiąc w kwartale upoważniać będzie go do wykazania WDT ze stawką 0-proc. za trzeci w kwartale okres miesięczny i dokonania korekty deklaracji oraz informacji podsumowującej.

[i]Autorka jest menedżerem w Zespole Podatków Pośrednich w biurze Ernst & Young w Warszawie[/i]

[ramka][b]Odroczenie, ale z komplikacjami[/b]

Nowe przepisy pozwalają odroczyć moment wykazania w deklaracji WDT, dla których brak wymaganych dokumentów, a tym samym umożliwiają późniejszą zapłatę podatku. Niemniej rozwiązania dotyczące korekty po zebraniu odpowiednich dowodów będą powodować istotne obciążenia administracyjne dla firm. Przewidziane przez nowelizację mechanizmy mogą nawet wymagać dostosowania systemu księgowego lub stworzenia dodatkowych procedur, aby możliwe było monitorowanie wszystkich niepotwierdzonych WDT, momentu zebrania dokumentów, a następnie zrobienie na czas niezbędnych korekt. [/ramka]