Deklaracji nie można korygować w czasie kontroli urzędu skarbowego, można to jednak zrobić po jej zakończeniu. Przepisy wprowadzają jednak wyjątek dla deklaracji VAT. Chodzi o art. 81b § 3 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zasady „uprawnienie do skorygowania deklaracji przysługuje nadal po zakończeniu kontroli podatkowej” nie stosuje się w zakresie VAT. Czy oznacza to, że firma, w której urząd skarbowy sprawdzał VAT, nie może już poprawić swoich błędów za weryfikowany okres? Może to zrobić, jeśli kontrola nie stwierdziła nieprawidłowości – tak wynika [b]z pisma Ministerstwa Finansów z 8 sierpnia 2005 r. (SP 1/618/8012-110-2024/05/EB).[/b] Także [b]w piśmie z 25 kwietnia 2008 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 2447) minister finansów[/b] stwierdził, że ordynacja podatkowa „wyłącza prawo do skorygowania deklaracji w podatku od towarów i usług w zakresie objętym ustaleniami (oceną prawną) protokołu kontroli, które następnie mogą być przyczyną wszczęcia postępowania podatkowego”.

Jednak zdaniem [b]Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (wyrok z 5 sierpnia 2008 r., I SA/Łd 149/08[/b], opisywaliśmy go w DF z 28 sierpnia br.) polskie przepisy nie mogą ograniczać prawa do korekty deklaracji VAT, gdyż takie uprawnienie wynika z unijnej dyrektywy. Sąd podkreślił, że możliwość skorygowania deklaracji VAT przysługuje niezależnie od wszczęcia postępowania kontrolnego. Art. 20 ust. 1 lit. a szóstej dyrektywy (obecnie art. 184 dyrektywy 2006/112/WE) nie ogranicza bowiem prawa do korekty.

Jak czytamy w wyroku: „Jeżeli natomiast chodzi o uprawnienie strony do złożenia korekty, to w ocenie sądu po stronie podatniczki nie występowały ograniczenia w tym zakresie. W szczególności przepis art. 81b § 3 ordynacji podatkowej nie mógł stanowić podstawy do limitowania prawa do korekty, a to z następujących przyczyn. Prawo do korekty deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług także regulowane jest w przepisach szóstej dyrektywy. Przepis art. 20 ust. 1 lit. a dyrektywy, również podlegający bezpośredniemu stosowaniu, nie ogranicza podatnika podatku VAT w korzystaniu z możliwości korygowania deklaracji podatkowej. W szczególności zaś nie ustanawia przeszkody w korzystaniu z prawa do korekty w postaci kontroli podatkowej. Tym samym przyjąć należy, że możliwość skorygowania deklaracji podatkowej w podatku od towarów i usług przysługiwała skarżącej niezależnie od wszczęcia postępowania kontrolnego. Przepis art. 86 ust. 15 ustawy o VAT w związku z art. 81b § 3 ordynacji podatkowej nie powinien w takiej sytuacji znajdować zastosowania, a w miejsce tych przepisów stosować należy art. 18 ust. 1 lit. a szóstej dyrektywy i przyjąć, że limitowanie uprawnienia podatnika do złożenia korekty deklaracji nie może zachodzić w podatku od towarów i usług”.

Nie ma natomiast wątpliwości, że przedsiębiorca może poprawić deklarację VAT po wizycie urzędu kontroli skarbowej. W ustawie o kontroli skarbowej nie ma ograniczeń przewidzianych w ordynacji podatkowej. Jak czytamy [b]w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów z 13 lutego 2007 r. (AP13-8012/62/PZ/07/274)[/b]: „Art. 14c ustawy o kontroli skarbowej kompleksowo reguluje kwestię korygowania deklaracji po zakończeniu kontroli skarbowej, w tym korygowania deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług. Oznacza to, że art. 81b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa nie ogranicza prawa do korekty tych deklaracji po zakończeniu kontroli skarbowej, która wykazała nieprawidłowości”.