Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 sierpnia 2008 r. (II FSK 806/07)

.

W sporze z fiskusem chodziło o interpretację art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT), zgodnie z którym do firmowych przychodów zalicza się również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z działalnością. Z pytaniem do urzędu wystąpił przedsiębiorca, który chce zyski z firmy ulokować w bankach w Szwajcarii i San Marino. Pieniądze będą na lokatach kapitałowych, a dochody zamierza przeznaczyć na działalność.

Jak je opodatkować? Zdaniem przedsiębiorcy tak jak zyski z działalności gospodarczej (w jego wypadku 19-proc. podatkiem liniowym).

Urząd się z tym zgodził, ale izba zmieniła jego rozstrzygnięcie.

Podkreśliła, że „rachunek bankowy utrzymywany w związku z działalnością gospodarczą to taki rachunek, za pomocą którego dokonywane są rozrachunki (należności, zobowiązania) pomiędzy posiadaczem tego konta, jako osobą prowadzącą działalność gospodarczą, a kontrahentami, a także z ZUS i urzędem skarbowym”. Zdaniem izby zagraniczne lokaty przedsiębiorcy tych funkcji nie pełnią. Dlatego odsetki powinny być rozliczane poza działalnością jako przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany 19-proc. ryczałtem.

W skardze do sądu podatnik argumentował, że lokowanie firmowych zysków w zagranicznych bankach to część działalności gospodarczej polegająca na inwestowaniu pieniędzy. Ale NSA przyznał rację organom podatkowym. Jak czytamy w wyroku: „rachunek bankowy utrzymywany w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą to taki rachunek, który służy przedsiębiorcy do prowadzenia tej działalności. Jest to zatem taki rachunek, za pomocą którego dokonywane są rozliczenia z tytułu zawieranych przez przedsiębiorcę transakcji. Rozchody i przychody na takim rachunku dotyczą co do zasady odpowiednio spłacanych długów i wpłat z tytułu posiadanych wierzytelności, związanych z zobowiązaniami przedsiębiorcy zaciąganymi w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (dostawami usług lub towarów)”.

Sąd też zgodził się z tym, że lokata kapitałowa w banku zagranicznym to „inna forma przechowywania lub inwestowania”, o której mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.