[b]Kupiłem rok temu w Unii samochód ciężarowy. Przy nabyciu odliczyłem VAT, robiłem to też przy zakupach paliwa. Nie zapłaciłem natomiast akcyzy. Teraz po pewnych przeróbkach samochód nie spełnia już wymagań dla ciężarówki. Czy muszę skorygować VAT i zapłacić akcyzę?[/b]

Odpowiadając w skrócie, nie trzeba płacić akcyzy, natomiast obowiązek korekty VAT zależy od tego, czy od zakupu (a konkretnie otrzymania faktury lub dokumentu celnego) minął rok.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 – 7a ustawy o VAT przedsiębiorca nabywający samochód ciężarowy może odliczyć cały VAT naliczony (oczywiście przy założeniu że pojazd będzie służył działalności opodatkowanej). Prawo do odliczenia przysługuje w momencie zakupu i przyszłe zdarzenia nie powinny mieć na nie wpływu.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego wydanym przez tę stację zaświadczeniem, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia przedsiębiorca powinien dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do właściwego urzędu skarbowego.

Jeśli w pojeździe zostały wprowadzone zmiany, w których wyniku nie spełnia już ustawowych wymagań, przedsiębiorca powinien zawiadomić o tym pisemnie urząd skarbowy (w terminie siedmiu dni). Jeżeli zmiany (przeróbki w samochodzie) zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, przedsiębiorca jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym je przeprowadzono. Przepisy te stosuje się także w przypadku importu samochodów.

Po upływie 12 miesięcy takich konsekwencji w ustawie o VAT już nie ma (należy jednak pamiętać o skutkach ewentualnej sprzedaży tych samochodów). Podobnie uważają organy podatkowe, np. [b]Urząd Skarbowy w Chełmie w interpretacji z 13 lipca 2006 r. (PP/443-63/ 06)[/b].

Jak w takim wypadku rozliczać zakupy paliwa? Dopóki przedsiębiorca jeździ samochodem ciężarowym, dopóty przysługuje mu pełne prawo do odliczania. Po przeróbkach na samochód osobowy nie odlicza VAT z faktur za paliwo od momentu zmiany cech pojazdu. Zatem nie ma obowiązku korygowania VAT naliczonego. Potwierdził to przykładowo [b]Pomorski Urząd Skarbowy w interpretacji z 24 listopada 2006 r (VI/443-277/06/JW)[/b].

Przedsiębiorca nabywający samochód ciężarowy nie płaci akcyzy. Z kolei kupując samochód osobowy, zobowiązany jest do rozliczenia tego podatku. Co w takim razie dzieje się, jeśli sprowadzi samochód ciężarowy (akcyzy nie rozliczy), zarejestruje go, a następnie przerobi na samochód osobowy? Nic, z przepisów wynika bowiem, że zmiana przeznaczenia (przerobienie) samochodu po jego rejestracji nie wpływa już na obowiązki związane z rozliczaniem akcyzy. Jak stanowi art. 80 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podlegają mu samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów są:

> podmioty sprzedające samochody osobowe przed pierwszą ich rejestracją na terytorium kraju oraz

> importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego. Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku:

- sprzedaży – z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni, licząc od dnia wydania,

- importu – z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego,

- nabycia wewnątrzwspólnotowego – z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.Tak więc przeróbka samochodu po jego rejestracji nie ma już wpływu na rozliczenie akcyzy. Potwierdzają to także organy podatkowe, np. [b]Urząd Celny w Białymstoku w interpretacji z 29 sierpnia 2005 r. (311000-PA-0550-18/05/KL) oraz Urząd Celny w Łodzi w interpretacji z 4 czerwca 2007 r. (36100-PA-050-2/07/TS)[/b].

[i]Autorka jest biegłym rewidentem i doradcą podatkowym w Kancelarii Doradców i Audytorów KDA[/i]