Ostatni dzień stycznia przypada w niedzielę, więc termin przesuwa się na poniedziałek.

Do tego dnia musimy też zapłacić daninę dla fiskusa (a konkretnie różnicę między kwotą należną za cały rok a faktycznie płaconym co miesiąc podatkiem).

Jeśli nie mamy pieniędzy na podatek, możemy poprosić urząd o rozłożenie go na raty albo odroczenie terminu płatności, uzasadniając to swoim ważnym interesem (albo interesem publicznym).

Oczywiście jeśli prześlemy zeznanie np. 25 stycznia, nie musimy od razu tego samego dnia płacić fiskusowi. Możemy to zrobić w ostatnim dniu terminu.

[srodtytul]Wypełnij PIT-28[/srodtytul]

Ryczałtowiec ma mniej biurokratycznych obowiązków niż przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych. Ale zeznanie roczne musi złożyć szybciej niż reszta podatników.

Potrzebny jest do tego formularz PIT-28. Jego najnowszy wzór znajdziemy na stronach Ministerstwa Finansów (dział Podatki, Formularze podatkowe).

Oprócz tego przydadzą się PIT-28/A (informacja o przychodach z działalności oraz z najmu) i PIT-28/B (informacja o przychodach z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych).

Ci, którzy korzystają np. z ulgi na darowizny, powinni złożyć załącznik PIT/0.

[srodtytul]Przedsiębiorcy i wynajmujący[/srodtytul]

Deklarację PIT-28 składają przedsiębiorcy, którzy jako formę rozliczenia wybrali zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych.

Podstawową lekturą jest dla nich [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=867503F731D5EB6F63EBDD58EF128C46?id=77426]ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link]; dalej ustawa o ryczałcie.

Ale informacje potrzebne do rozliczenia rocznego (o ulgach) znajdą też w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawie o PIT[/link].

Zeznanie PIT-28 muszą też złożyć osoby, które mają przychody z wynajmu i zdecydowały się na opłacanie ryczałtu. Mogą wybrać taką formę rozliczenia, jeśli wynajem nie stanowi działalności gospodarczej. Ich podatek od przychodu za 2009 r. wyniósł 8,5 proc., natomiast po przekroczeniu 4000 euro przychodu (w zeszłym roku było to 13 510 zł) 20 proc.

W 2010 r. po nowelizacji ustawy o ryczałcie wynajmujący zapłacą 8,5-proc. podatek od wszystkich przychodów z tego tytułu.

[srodtytul]Wykaż przychody i podatek [/srodtytul]

W zeznaniu wykazujemy przychody objęte ryczałtem. Jego stawka zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Ile wyniesie podatek?

- 3 proc. – m.in. dla osób osiągających przychody z działalności gastronomicznej i z handlowej,

- 5,5 proc. – m.in. dla osób zajmujących się działalnością wytwórczą i robotami budowlanymi,

- 8,5 proc. – m.in. dla podatników uzyskujących przychody z działalności usługowej,

- 17 proc. – m.in. w przypadku niektórych usług pośrednictwa,

- 20 proc. – dla wolnych zawodów.

Po wpisaniu przychodów w zeznaniu rocznym podatnik, który jest opodatkowany różnymi stawkami, powinien określić udział procentowy każdego z tych rodzajów przychodów w kwocie łącznej.

Jeżeli uzyskujemy przychody opodatkowane różnymi stawkami i korzystamy z ulg, to odliczamy je proporcjonalnie.

[srodtytul]Sporo do odliczenia[/srodtytul]

Ryczałtowcom przysługuje większość podatkowych preferencji. Mogą np. odliczyć darowiznę dla organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego do wysokości 6 proc. swojego przychodu. Bez ograniczeń wolno im odliczać darowizny na Kościół.

Oprócz tego mogą przekazać 1 proc. swojego podatku w zeznaniu rocznym. Aby to zrobić, trzeba wpisać w PIT-28 (poz. 129 – 130) nazwę i numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą chcemy obdarować. Pieniądze przeleje urząd skarbowy.

Ryczałtowiec, który ma w domu Internet, może odliczyć od przychodu wydatki na jego używanie. W domu, czyli w lokalu (budynku) będącym miejscem jego zamieszkania. Nie skorzysta z ulgi, jeśli ma Internet w siedzibie firmy. Limit odliczenia wynosi 760 zł dla jednej osoby.

Swoje przychody mogą też pomniejszyć osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Mają prawo odliczyć wydatki na rehabilitację. Między innymi na zakup specjalistycznego sprzętu, adaptację mieszkania, opiekę pielęgniarki, wyżywienie psa przewodnika, przystosowanie samochodu, przewóz na zabiegi.

Przedsiębiorca może też odliczyć od przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Podobnie jest ze składką zdrowotną, z tym że odlicza się ją od podatku. Jednak jej część przepadnie, składkę zdrowotną płaci się bowiem w wysokości 9 proc. podstawy wymiaru, ale podatek możemy pomniejszyć tylko o 7,75 proc.

Niestety, ryczałtowcy nie skorzystają z ulgi na dzieci. Nie mogą się też rozliczyć wspólnie z małżonkiem albo dzieckiem.

[srodtytul]Pamiętaj o potwierdzeniu [/srodtytul]

Zeznanie składamy w urzędzie, na którego terenie mieszkaliśmy 31 grudnia ubiegłego roku. Decyduje więc miejsce zamieszkania, a nie siedziba firmy. Deklarację najlepiej oddać w urzędzie (wraz z kopią, na której dostaniemy potwierdzenie odbioru), przesłać pocztą listem poleconym, a jeśli jesteśmy za granicą, złożyć w konsulacie.

To najpewniejsze sposoby. Jeśli wrzucimy ją po prostu do skrzynki albo oddamy kurierowi, możemy mieć kłopoty z udowodnieniem, że dotrzymaliśmy terminu.

Jak informuje Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych, deklarację można też wrzucić do urzędomatów. Są to urządzenia do przyjmowania dokumentów wydające potwierdzenie ich przyjęcia; oprócz urzędów skarbowych mogą być np. w urzędach gminy.

[ramka][b]Kartowicz informuje o składkach[/b]

Także przedsiębiorca, który w ubiegłym roku płacił podatek w formie karty, musi do 1 lutego rozliczyć się z urzędem. Przesyła mu informację o odliczanych składkach zdrowotnych.

W deklaracji PIT-16A wykazuje składki, które zapłacił, i te, które odliczył od podatku. Nie są to równe kwoty, bo przedsiębiorca płaci składki w wysokości 9 proc. podstawy ich wymiaru. Odlicza natomiast tylko 7,75 proc. podstawy.

Trzeba pamiętać, że podatek pomniejszamy tylko o te składki, które faktycznie zapłaciliśmy w danym roku. Jeżeli więc składkę za grudzień 2008 r. zapłaciliśmy w styczniu 2009 r., to odliczymy ją od podatku za 2009 r. Z kolei o składkę za grudzień 2009 r., którą zapłaciliśmy w styczniu 2010 r., możemy pomniejszyć dopiero tegoroczny podatek.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba mieć dowód zapłaty, np. polecenie przelewu albo wydruk z konta internetowego.

Formularz PIT-16A składamy w urzędzie właściwym według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej.

Jeśli działalność jest wykonywana bez zorganizowanego zakładu (lub podatnik nie zgłosił jej do ewidencji), właściwy jest urząd według miejsca zamieszkania (lub siedziby spółki, a jeśli nie można jej ustalić, według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników).

Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku urzędów, wysyła deklarację do tego, który jest właściwy według siedziby jego firmy.

Kartowicz nie może przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. [/ramka]