Kiedy usługi kształcenia zawodowego są zwolnione z VAT

W przypadku nieprawidłowej implementacji przepisów do prawa polskiego, przy ich wykładni należy posiłkować się odpowiednimi regulacjami aktów prawa unijnego. Interpretacja indywidualna, która pomija dany przepis z takich względów, będzie błędna.

Publikacja: 04.12.2017 01:00

Kiedy usługi kształcenia zawodowego są zwolnione z VAT

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 listopada 2017 r. (III SA/Wa 3096/16).

Skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, że zamierza utworzyć spółkę komandytową, która prowadziłaby działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie szkoleń z psychoterapii, przy czym spółka nie będzie miała możliwości uzyskania akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (dalej: akredytacja). Świadczenie takich usług szkoleniowych na rzecz psychoterapeutów oraz innych osób, którym wiedza z zakresu psychoterapii jest niezbędna do wykonywania zawodu, powinno być, zdaniem skarżącej, objęte zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, świadczone przez podmioty nieposiadające akredytacji. W uzasadnieniu podkreślono, że z powodu nieprawidłowej implementacji powołanego przepisu, należy bezpośrednio sięgać do rozporządzenia Rady UE Nr 282/2011 (dalej: rozporządzenie 282/2011) oraz przepisów dyrektywy 2006/112/WE (dalej: dyrektywa), które w przeciwieństwie do polskiego przepisu nie uzależniają zwolnienia z VAT od świadczenia usług w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów