Czy kara umowna jest przychodem z działalności?

Kwota, którą kontrahent zapłacił przedsiębiorcy w razie niewykonania umowy, nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Przedsiębiorca wpisuje ją w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dacie jej otrzymania.

Publikacja: 16.02.2017 04:30

Foto: 123RF

- Prowadzę bar. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Podatek dochodowy z działalności gospodarczej rozliczam na zasadach ogólnych (skala podatkowa), prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. 1 lutego 2017 r. otrzymałem (przelewem na rachunek bankowy) od kontrahenta (firma X) karę umową w wysokości 6000 zł. Jak powinienem ująć otrzymaną karę w księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne (art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT). Otrzymaną od kontrahenta karę umowną czytelnik powinien zatem rozpoznać jako przychód podatkowy. Otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą kary umowne nie korzystają przy tym ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o PIT (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 marca 2011 r., ILPB1/415-1380/10-4/AO).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm