Czy kara umowna jest przychodem z działalności?

Kwota, którą kontrahent zapłacił przedsiębiorcy w razie niewykonania umowy, nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Przedsiębiorca wpisuje ją w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dacie jej otrzymania.

Publikacja: 16.02.2017 04:30

Foto: 123RF

- Prowadzę bar. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Podatek dochodowy z działalności gospodarczej rozliczam na zasadach ogólnych (skala podatkowa), prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. 1 lutego 2017 r. otrzymałem (przelewem na rachunek bankowy) od kontrahenta (firma X) karę umową w wysokości 6000 zł. Jak powinienem ująć otrzymaną karę w księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne (art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT). Otrzymaną od kontrahenta karę umowną czytelnik powinien zatem rozpoznać jako przychód podatkowy. Otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą kary umowne nie korzystają przy tym ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o PIT (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 marca 2011 r., ILPB1/415-1380/10-4/AO).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku