Aktualizacja: 05.05.2016 02:00 Publikacja: 05.05.2016 02:00
Foto: Adobe Stock
Rz: Czy podatnik, który nie zgadza się z otrzymaną interpretacją podatkową, powinien zaskarżyć ją do sądu? Od niedawna procedura jest jeszcze bardziej sformalizowana. No i trzeba odczekać swoje w kolejce na wokandę...
Maja Fabrowska: W mojej ocenie warto. W 2015 r. z 2885 skarg pozytywnie rozpatrzono 1495, w 2014 r. z 2863 – 1568, a w 2013 r. z 3333 – 1765. To prawda, że do tej pory zaskarżenie niekorzystnej dla podatnika interpretacji nie było trudne. Podatnicy, zachęceni niskim wpisem sądowym i nieskomplikowaną skargą do WSA, w większości wdawali się w spór z organem interpretacyjnym przed sądem administracyjnym. Sąd natomiast mógł badać inne uchybienia organu, gdyż w świetle art. 134 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie był związany zarzutami, wnioskami ani podstawą prawną powołaną w skardze. Podatnik poniekąd był zatem chroniony nawet wtedy, gdy sporządził skargę nie do końca zgodnie z wymaganiami wskazanymi w ustawie.
Małe firmy działające równocześnie w Polsce i w innych krajach UE mogą już zgłaszać się do procedury zwolnienia z VAT za granicą. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla firm z pogranicza zachodniego i południowego.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
1 stycznia 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmieniła się m.in. definicja budynku i budowli. Przedsiębiorcy do końca marca muszą poprawnie wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja. Co zrobić, żeby nie zapłacić? W artykule zamieściliśmy wideo z webinaru "Rz", w którym eksperci wyjaśniają zmiany i doradzają, co należy zrobić.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Data formalnego wykreślenia firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie jest jedyną okolicznością przesądzającą o tym, kiedy podatnik zaprzestał działalności.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych dotyczą m.in. spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych, co wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań i dostosowanie struktur działalności do zmieniającego się otoczenia prawnego.
Krajowa Administracja Skarbowa ma zbyt szerokie i za bardzo ogólnie określone prawo dostępu do danych obywateli - sygnalizuje znów Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Oddział zagranicznej spółki jest częścią działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego i nie ma możliwości prowadzenia jej we własnym imieniu i na własny rachunek.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
• ZUS pisze do przedsiębiorców i przyznaje wakacje składkowe za grudzień • Do obiecanej reformy składki zdrowotnej ciągle daleko • Zmiany w składce zdrowotnej niekonstytucyjne? • Podejrzenie o oszustwo podatkowe a bieg terminu przedawnienia. Wyrok • Czy odszkodowanie na podstawie ugody można zaliczyć w koszty? • VAT a sprzedaż samochodu po leasingu • Sąd o odliczeniu VAT od kantyny dla pracowników • Spór o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi • Kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w górę • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas