Skarga do sądu na interpretację nadal się opłaca

Rozmowa | Maja Fabrowska, radca prawny, konsultant podatkowy w dziale doradztwa podatkowego BDO

Publikacja: 05.05.2016 02:00

Skarga do sądu na interpretację nadal się opłaca

Foto: Adobe Stock

Rz: Czy podatnik, który nie zgadza się z otrzymaną interpretacją podatkową, powinien zaskarżyć ją do sądu? Od niedawna procedura jest jeszcze bardziej sformalizowana. No i trzeba odczekać swoje w kolejce na wokandę...

Maja Fabrowska: W mojej ocenie warto. W 2015 r. z 2885 skarg pozytywnie rozpatrzono 1495, w 2014 r. z 2863 – 1568, a w 2013 r. z 3333 – 1765. To prawda, że do tej pory zaskarżenie niekorzystnej dla podatnika interpretacji nie było trudne. Podatnicy, zachęceni niskim wpisem sądowym i nieskomplikowaną skargą do WSA, w większości wdawali się w spór z organem interpretacyjnym przed sądem administracyjnym. Sąd natomiast mógł badać inne uchybienia organu, gdyż w świetle art. 134 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie był związany zarzutami, wnioskami ani podstawą prawną powołaną w skardze. Podatnik poniekąd był zatem chroniony nawet wtedy, gdy sporządził skargę nie do końca zgodnie z wymaganiami wskazanymi w ustawie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT