Korzystanie z telefonu służbowego w celach prywatnych bez PIT

Gdy ze względu na ryczałtowy sposób rozliczania abonamentu pracodawca nie ma możliwości jednoznacznego określenia wysokości przysporzenia przypadającego na pracownika w związku z wykonywaniem prywatnych rozmów przy użyciu firmowego telefonu, u osoby tej nie powstaje przychód ze stosunku pracy.

Publikacja: 21.03.2016 05:00

Korzystanie z telefonu służbowego w celach prywatnych bez PIT

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 grudnia 2015 r. (IBPB-2-1/4511-465/15/MD).

Podatnik planuje udostępnić wybranym pracownikom telefony komórkowe, z których będą korzystali w celach służbowych. Dopuszcza również możliwość incydentalnego wykorzystania tych telefonów do krajowych rozmów prywatnych. Umowa, którą zawarł z jednym z operatorów sieci komórkowej, przewiduje abonamenty ryczałtowe dla wszystkich numerów, które w ramach określonej kwoty wynagrodzenia dopuszczają nielimitowane rozmowy z numerami telefonów komórkowych i stacjonarnych na terenie Polski. Umowa wskazuje jedynie abonament w postaci wynagrodzenia ryczałtowego, nie wskazuje natomiast stawki za minutę połączenia. W związku z tym podatnik powziął wątpliwość, czy prywatne rozmowy z telefonu służbowego powodują po stronie pracowników powstanie przychodu ze stosunku pracy. Podatnik wskazał, że ze względu na ryczałtowy sposób rozliczania abonamentu nie jest w stanie ustalić wysokości odpłatności, jaką powinien ponieść pracownik. Nie ma też możliwości określenia wartości przychodu dla pracownika z tytułu wykorzystywania telefonu służbowego do celów prywatnych. Dlatego, jego zdaniem, przychód ten nie może podlegać opodatkowaniu. Sytuację tę podatnik porównał do ryczałtowego pokrywania przez pracodawcę kosztów dojazdu do pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT