Aktualizacja: 09.02.2015 07:16 Publikacja: 09.02.2015 02:30
Justyna ?Jóźwiak, menedżer w dziale ?doradztwa ?podatkowego EY ?w zespole cen transferowych
Foto: materiały prasowe
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 13 stycznia 2015 r. (IBPBI/2/423-1256/14/MS).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka (wnioskodawca), która rozważa przystąpienie do systemu cash pooling w ramach swojej grupy. Struktura cash poolingu jest regulowana umową zawartą pomiędzy liderem (podmiotem powiązanym ze spółką w Polsce) a bankiem. Spółka ma w tej strukturze pełnić funkcję uczestnika. W ramach cash poolingu każdy uczestnik, w tym spółka, ma korzystać z odrębnych rachunków prowadzonych przez niepowiązany bank. Struktura ma funkcjonować w ten sposób, że salda na rachunkach uczestników będą bilansowane przy wykorzystaniu rachunku lidera, tj. na koniec każdego dnia salda kredytowe na rachunkach uczestników będą transferowane na rachunek lidera, natomiast salda debetowe mają być uzupełniane środkami z rachunku lidera. Każdego dnia po realizacji wszystkich transferów bank ma naliczać odsetki (według zasad określonych w umowie pomiędzy liderem a bankiem). Następnie odsetki naliczone przez bank mają być rozliczane na uczestników (na zlecenie lidera będzie się tym zajmował dział treasury funkcjonujący w ramach grupy). Rozliczenia mają następować automatycznie poprzez zwiększenie należności lub zobowiązań lidera wobec każdego z uczestników (tzn. odsetki będą automatycznie doliczane do salda poszczególnych uczestników, nie będzie fizycznego przelewu środków).
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Przedsiębiorców przed rozpoczęciem działalności w formie spółki komandytowej powstrzymuje obawa przed odpowiedzialnością. Czy słusznie?
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas