W 2015 r. ryczałtu nie może płacić przedsiębiorca, który w zeszłym roku osiągnął przychód powyżej 626 880 zł. Jeśli mu zależy na tym sposobie rozliczenia, powinien zmienić formę prowadzenia działalności, np. ze spółki cywilnej na jednoosobową. To, że można tak zrobić, potwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach.
O interpretację wystąpił mężczyzna, który był wspólnikiem spółki cywilnej. Zajmowała się ona wykonywaniem konstrukcji i pokryć dachowych. Forma rozliczenia z fiskusem to ryczałt. Można go płacić, jeśli przychody firmy nie przekroczyły rocznie 150 tys. euro (co roku ta kwota się zmienia ze względu na kurs waluty). Spółka miała wyższe, została jednak rozwiązana, a mężczyzna od nowego roku założył jednoosobową działalność gospodarczą. Działa w tej samej branży co wcześniej. Chciałby w dalszym ciągu odprowadzać ryczałt.
Zapytał fiskusa, czy jest to możliwe, mimo że spółka, w której był wspólnikiem, przekroczyła w poprzednim roku limit przychodów uprawniający do zastosowania tej formy opodatkowania. Sam uważa, że ma prawo do ryczałtu. Limit przychodu jest bowiem odrębnie wyliczany dla działalności wykonywanej samodzielnie i prowadzonej w formie spółki. W związku z tym przekroczenie limitu przychodów w spółce cywilnej skutkuje tym, że nie mógłby płacić ryczałtu, gdyby pozostawał jej wspólnikiem. Jeśli natomiast działa samodzielnie, ma prawo do uproszczonej formy rozliczenia.
Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że limit przychodów uprawniający do opodatkowania ryczałtem jest liczony odrębnie dla każdego ze sposobów prowadzenia działalności, tj. w formie spółki cywilnej oraz samodzielnie. Przedsiębiorca może więc przyjąć ten wariant rozliczenia dla prowadzonej samodzielnie firmy. Wysokość przychodów uzyskanych w poprzednim roku przez spółkę cywilną nie ma bowiem wpływu na możliwość opodatkowania prowadzonej indywidualnie w następnym roku działalności gospodarczej.
Przypomnijmy, że szczegółowe zasady rozliczania ryczałtowców określa ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Jego stawka zależy od rodzaju wykonywanej działalności (wynosi 3; 5,5; 8,5; 17 i 20 proc.).
Ryczałt to mniejsza biurokracja, przedsiębiorca nie musi bowiem zakładać podatkowej księgi przychodów i rozchodów ani tym bardziej ksiąg rachunkowych. Ważne, by prowadził ewidencję przychodów (ewentualnie też wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz karty wynagrodzeń pracowników). Mankamentem jest to, że nie odliczy firmowych wydatków. Przychodów nie można bowiem pomniejszyć o koszty. Może się więc okazać, że zapłacimy podatek mimo poniesienia straty.
Numer interpretacji: IBPBI/1/415- -986/14/WRz